Nasze projekty

Papież do Polaków: nie zapominajcie, że nikt nie jest panem życia

"Niech Polska będzie ziemią, która chroni życie w każdym jego momencie, od chwili, gdy pojawia się w łonie matki, aż do jego naturalnego kresu" - zaapelował papież Franciszek, pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

fot. Beyond Faith CR/Cathopic

Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej papież Franciszek skierował słowa pozdrowienia do pielgrzymów z Polski. Jego słowa odczytał ks. prałat Pierluigi Giroli z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Co roku 24 marca obchodzicie w Polsce Narodowy Dzień Życia. Myśląc o waszej Ojczyźnie, chciałbym odnieść do niej moje marzenie, jakie kilka lat temu wyraziłem, pisząc o Europie. Niech Polska będzie ziemią, która chroni życie w każdym jego momencie, od chwili, gdy pojawia się w łonie matki, aż do jego naturalnego kresu. Nie zapominajcie, że nikt nie jest panem życia, czy to swojego, czy też innych. Z serca wam błogosławię – powiedział.

PRZECZYTAJ>>> Franciszek: niedobrze jest myśleć, że świat zaczyna się od nas

Reklama

Papieską katechezę streszczono także po polsku:

Dzisiejsza katecheza poświęcona jest cnocie roztropności – jednej z czterech cnót kardynalnych. Nie jest ona zwykłą przezornością. Osoba roztropna jest twórcza, przewidująca, ocenia, stara się zrozumieć złożoność rzeczywistości. Św. Tomasz nazwał roztropność „prawą zasadą postępowania”. Jest to zdolność do takiego sterowania działaniami, aby kierowały się one ku dobru; dlatego też nazywana jest „woźnicą cnót”. Człowiek roztropny dokonuje wyborów z szerokim spojrzeniem oraz wewnętrzną wolnością; ma świadomość, że każdy może pobłądzić i że „doskonałe jest wrogiem dobrego”. Życie chrześcijańskie jest połączeniem prostoty i przebiegłości. Jezus, posyłając uczniów na misje, zaleca, aby byli „roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie”. Daje nam do zrozumienia, że Bóg chce, abyśmy byli mądrymi świętymi, ponieważ bez roztropności wystarczy chwila, by zejść na manowce.

W dzisiejszej audiencji udział wzięła grupa pracowników Wodociągów Miejskich w Radomiu; delegacja inicjatywy „Krzyż Japonii”, podejmujący pieszą pielgrzymkę przez Japonię w kwietniu i maju kreśląc na niej stopami krzyż, ofiarując ją w intencji pokoju na świecie, a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy. 

Reklama

KAI,pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę