Nasze projekty

Papież do Irakijczyków: Nie poddawajmy się w obliczu szerzącego się zła

Papież Franciszek pozdrowił Irakijczyków w videoprzesłaniu do mieszkańców przed planowaną na 5-8 marca wizytą apostolską w tym kraju. "Przybywam jako pielgrzym pokoju, dążąc do braterstwa" - powiedział Ojciec Święty.

Już za kilka dni będę wreszcie pośród Was! Bardzo pragnę się z wami spotkać, zobaczyć wasze twarze i odwiedzić waszą ziemię, będącą starożytną i niezwykłą kolebką cywilizacji – zaznaczył Ojciec Święty.

Papież Franciszek podkreślił swoją rolę jako pielgrzyma, który przybywa, by nieść pokój.

Przybywam jako pielgrzym pokutujący, aby błagać Pana o przebaczenie i pojednanie po latach wojny i terroryzmu, aby prosić Boga o pocieszenie dla serc i o uleczenie ran”. Przybywam też do was jako pielgrzym pokoju, żeby powtórzyć: „wszyscy braćmi jesteście”. Tak, przybywam jako pielgrzym pokoju, dążąc do braterstwa, ożywiony pragnieniem wspólnej modlitwy i wspólnej wędrówki, także z braćmi i siostrami innych tradycji religijnych, w duchu Ojca Abrahama, który łączy muzułmanów, żydów i chrześcijan w jedną rodzinę. – powiedział Ojciec Święty.

Reklama
Reklama

Kościół męczenników 

Zwracając się do chrześcijan, którzy dali świadectwo wiary w Jezusa pośród najtrudniejszych prób, zapewnił, że nie może się doczekać, żeby ich ujrzeć i że jest zaszczycony, że może spotkać Kościół męczenników.  Niech wielu, nazbyt wielu męczenników, których znacie, pomoże nam wytrwać w pokornej mocy miłości. Wciąż macie w oczach obrazy zniszczonych domów i sprofanowanych kościołów, a w sercach rany po pozostawionych ukochanych osobach i opuszczonych domach. Pragnę wam przynieść wyrazy miłości całego Kościoła, który jest blisko was i udręczonego Bliskiego Wschodu i zachęca, byście szli naprzód – mówił Franciszek.

Ojciec Święty wezwał wiernych, by stawiać czoła złu i nie tracić nadziei.  Nie poddawajmy się w obliczu szerzącego się zła: starożytne źródła mądrości waszych ziem prowadzą nas gdzie indziej, abyśmy postępowali tak, jak Abraham, który, choć opuścił wszystko, nigdy nie utracił nadziei; i ufając Bogu, zrodził potomstwo tak liczne, jak gwiazdy na niebie – dodał Ojciec Święty.

Nowa nadzieja 

Papież Franciszek doskonale zdaje sobie sprawę z tego, ile wycierpieli chrześcijanie w Iraku. Podkreśla, że pamięta w modlitwie o wszystkich ofiarach wojny i dyskryminacji.

Reklama
Reklama

Teraz przybywam do waszej błogosławionej i zranionej ziemi jako pielgrzym nadziei. U was, w Niniwie, rozbrzmiało proroctwo Jonasza, które zapobiegło zniszczeniu i przyniosło nową nadzieję, nadzieję Boga. Dajmy się zarazić tą nadzieją, która zachęca nas do odbudowy i zaczynania od nowa. A w tych trudnych czasach pandemii pomagajmy sobie nawzajem, by umacniać braterstwo, by wspólnie budować pokojową przyszłość. U was, tysiące lat temu, Abraham rozpoczął swoją pielgrzymkę. Dziś naszym zadaniem jest jej kontynuowanie, przemierzając wspólnie drogi pokoju! Dlatego modlę się dla was wszystkich o pokój i błogosławieństwo Najwyższego – dodał Ojciec Święty, prosząc wszystkich, aby towarzyszyli mu podczas wizyty apostolskiej poprzez modlitwę.

SPRAWDŹ: Czy wizyta Papieża Franciszka poprawi los chrześcijan w Iraku? 

kw/VaticanNews/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite