Nasze projekty

Papież apeluje o szczególną modlitwę w grudniu za osoby z niepełnosprawnościami

"Musimy w końcu przestać mówić o osobach z niepełnosprawnościami «oni» i zacząć postrzegać się razem jako «my»" - apeluje papież w krótkim filmie przygotowanym przez Papieską Światową Sieć Modlitwy. W grudniu Franciszek chce zwrócić naszą uwagę na wszystkie osoby z niepełnosprawnościami.

fot. M. Mazur / EpiskopatNews / Flickr

W wideo opublikowanym przez Papieską Światową Sieć Modlitwy wzywa do pamiętania o nich nie tylko przed Bogiem, ale i w życiu społecznym.

Papież Franciszek w przedstawieniu intencji na nadchodzący miesiąc zauważa szczególne potrzeby, jakie są często udziałem osób z niepełnosprawnościami. Spośród nas wszystkich najbardziej kruche osoby to te z niepełnosprawnościami. Niektóre z nich doświadczają odrzucenia – wynikającego z ignorancji i uprzedzeń – i są przez to marginalizowane. Instytucje świeckie muszą wspierać projekty, które umożliwią im dostęp do edukacji, rynku pracy i przestrzeni kreatywnej. Potrzebne są programy, inicjatywy włączające do życia społecznego. Szczególnie potrzeba ludzi wielkiego serca, którzy będą im towarzyszyć. Chodzi o to, by nieco zmienić naszą mentalność, by otworzyć się na zaangażowanie i talent osób sprawnych inaczej, zarówno w społeczeństwie, jak i w życiu Kościoła – podkreśla papież.

W tym sensie, zbudowanie parafii w pełni bez barier oznacza nie tylko usunięcie przeszkód fizycznych, lecz także zrozumienie, że musimy w końcu przestać mówić o osobach z niepełnosprawnościami «oni» i zacząć postrzegać się razem jako «my». Módlmy się, aby osoby z niepełnosprawnościami pozostawały w centrum uwagi społecznej i aby instytucje świeckie promowały działania umożliwiające im aktywne uczestniczenie w życiu społecznym – dodaje.

Reklama

Przygotowane wideo można zobaczyć tutaj:

Vatican News/KAI

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę