Nasze projekty

Możliwe kolejne spotkanie papieża z patriarchą Cyrylem

"Spotkanie Ojca Świętego z patriarchą Moskwy Cyrylem będzie miało miejsce, chociaż nie jest obecnie w programie podróż Franciszka do Rosji" – powiedział w wywiadzie dla największego włoskiego dziennika, Corriere dela Sera przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego (OWCS), metropolita wołokołamski Hilarion.

Fot. Paweł Mazur

Metropolita wołokołamski przebywa obecnie w Watykanie w związku z kilkoma wydarzeniami ekumenicznymi i międzyreligijnymi organizowanymi przez Stolicę Apostolską. W wywiadzie udzielonym dla Corriere dela Sera przyznał, że kolejne spotkanie Papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem jest jak najbardziej prawdopodobne, ale przede wszystkim potrzebne.

Musimy rozróżnić dwa tematy, spotkanie Papieża z Patriarchą i wizytę Franciszka w Rosji. Podzielam opinię kardynała Parolina, że obecnie nie ma do niej warunków, i nie sądzę, że muszę wymieniać powody, dla których w obecnym momencie, podróż ta nie jest w programie naszych dwustronnych relacji – powiedział przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego. Przypomniał, że spotkanie w Hawanie zostało ogłoszone zaledwie tydzień wcześniej, co oznacza, że ewentualne przyszłe spotkanie Ojca Świętego z Patriarchą Moskiewskim też zostanie ogłoszone z tygodniowym wyprzedzeniem.

„Woda nie będzie pytać nikogo czy jest katolikiem, czy prawosławnym, muzułmaninem czy żydem lub ateistą”

Metropolita Hilarion wyraził przekonanie, że spotkanie w Hawanie przyniosło dobre owoce: przede wszystkim fakt, że papież i patriarcha potwierdzili swoje pragnienie dalszej obrony prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w innych regionach. „Bardzo ważne jest dla nas to, że wspólnie oświadczyliśmy, iż jedyna droga do jedności nie jest drogą uniatyzmu. Ukraińscy grekokatolicy byli niezadowoleni, że takie spotkanie miało miejsce” – stwierdził. Zauważył, że pojawiły się też nowe wyzwania, które będą wymagały nowych spotkań i wspólnych deklaracji, jak np. losy planety. „Myślę, że temat ekologii jest jednym z obszarów, w których musimy zintensyfikować naszą współpracę. Wszyscy jedziemy na tym samym wózku, mamy wspólny dom. Jeśli lód na świecie stopnieje i zacznie zalewana być ziemia, to woda nie będzie pytać nikogo czy jest katolikiem, czy prawosławnym, muzułmaninem czy żydem lub ateistą” – stwierdził przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego.

Reklama
Reklama

pa/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę