Nasze projekty

„L’Osservatore Romano” wyprowadza się z Watykanu

Po 160 latach papieski dziennik „L’Osservatore Romano” opuścił mury Watykanu. Wydanie gazety z 12 listopada ukazało się po raz pierwszy z nowego „miejsca zamieszkania” – na Piazza Pia, nieopodal Zamku św. Anioła.

Nową siedzibę poświęcił i ją oficjalnie otworzył 11 listopada sekretarz watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji, Lucio Adrián Ruiz. W nowej redakcji pracuje już zespół włoskiego wydania, w najbliższym czasie będą się wprowadzały kolejne redakcje językowe wydań tygodniowych.

Informując o tym niemiecka agencja katolicka KNA przypomniała, że przeprowadzka do gmachu watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji stanowi element zarządzonej przez papieża Franciszka reformy Kurii Rzymskiej. Tak więc w przyszłości edycje językowe „L’Osservatore Romano” będą współpracowały z odpowiednimi redakcjami Vatican News/Radia Watykańskiego.

Pierwsze wydanie „L’Osservatore Romano” ukazało się z datą 1 lipca 1861 roku. Pierwsze wydanie tygodniowe obcojęzyczne edytowano w 1949 roku w języku francuskim. Tygodniowe wydania „L’Osservatore Romano” ukazują się ponadto w językach włoskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, portugalskim i polskim.

Reklama
Reklama

Obecnie dyrektorem papieskiego dziennika jest Alberto Monda. Z powodu pandemii koronawirusa została zawieszona latem drukowana wersja włoska „L’Osservatore Romano” – dziennik ukazuje się tylko w wersji elektronicznej.

Mimo małego nakładu, poniżej 10 tys. egzemplarzy, „L’Osservatore Romano” jako oficjalna gazeta papieża cieszy się na świecie wielkim uznaniem.

ah, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite