Nasze projekty

Kard. Nycz po pogrzebie Benedykta XVI: Tak się zamyka pewna epoka dwóch wielkich pontyfikatów

"Tak się zamyka pewna epoka dwóch wielkich pontyfikatów – Jana Pawła II i Benedykta XVI. Myślę, że w sposób godny pożegnaliśmy papieża-seniora" – powiedział kard. Kazimierz Nycz po uroczystościach pogrzebowych papieża seniora Benedykta XVI w Watykanie.

Fot. BP KEP/print screen Vatican News/YouTube

Kard. Kazimierz Nycz zaznaczył, że to pierwsze doświadczenie pogrzebu papieża emeryta, więc trudno porównywać to wydarzenie z jakimkolwiek innym. Był to bardzo godny pogrzeb z udziałem wielu ludzi. Plac Św. Piotra był przepełniony, było prawie 120 kardynałów, kilkuset biskupów, kilkanaście tysięcy księży. Skoro takie tłumy zjawiły się na pogrzebie, widać, że Benedykt XVI był niezwykle ceniony, zarówno przez duchownych jak i przez świeckich – ocenił metropolita warszawski.

Dodał również, że bez wątpienia Ojciec Święty zasługiwał na szacunek, a jego pontyfikat zostanie nie tylko zapamiętany i upamiętniony, ale i z czasem odkryty. Pokazywał współczesnemu człowiekowi Chrystusa i Kościół. Wskazywał wszystkie granice, które należy zachować, by ocalić swoją godność – wyjaśnił.

Nie powinno się oceniać homilii wygłoszonej przez papieża Franciszka

Kardynał wyraził obawę, że Benedykt XVI i Jan Paweł II, choć są niewątpliwie prorokami naszych czasów, mogą pozostać niewysłuchani. Tak się zamyka pewna epoka dwóch wielkich pontyfikatów – Jana Pawła II i Benedykta XVI. Myślę, że w sposób godny pożegnaliśmy papieża-seniora – powiedział duchowny.

Reklama

Metropolita warszawski podkreślił, że nie powinno się oceniać homilii wygłoszonej przez papieża Franciszka podczas uroczystości pogrzebowych. Papież Franciszek ma swój styl. Odniósł się do życia Benedykta XVI w sposób ewangeliczny i miał takie prawo. Nie powinno się wchodzić w dywagacje i oceny – powiedział.

ZOBACZ: Franciszek podczas pogrzebu papieża seniora: Benedykcie niech Twoja radość będzie doskonała

„Benedykt XVI był św. Augustynem naszych czasów”

W opinii kard. Nycza pontyfikat Josepha Ratzingera był czasem kiedy na Stolicy Piotrowej zasiadał jeden z największych teologów obecnych czasów. W swoim nauczaniu odnosił się do fundamentów, zarówno dogmatycznych, jak i etycznych.

Reklama

Myślę, że w pewnym sensie Benedykt XVI był św. Augustynem naszych czasów. Był to uczony, który cechował się przejrzystością i jasnością w wyrażaniu opinii teologicznej. Dzięki niemu można ją było łatwo zrozumieć i przyjąć – ocenił duchowny.

CZYTAJ: „Santo subito” na pogrzebie Benedykta XVI. Niezwykle wzruszający moment

Zdaniem metropolity warszawskiego, rezygnacja z funkcji papieża przez Josepha Ratzingera nie stanie się regułą, obowiązującą jego następców. To musi być wolna decyzja samego papieża. Inną kwestią jest gdyby Kościół określił pewne ramy dla papieża emeryta, gdyby jakiś papież zdecydował się na rezygnację. Nie ma jednak mowy o tym, by określać jakiś kanoniczny wiek, czas panowania papieża – podsumował.

Reklama

W pogrzebie uczestniczyło kilkunastu polskich biskupów, m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prymas Polski abp Wojciech Polak i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W ostatnim pożegnaniu kard. Josepha Ratzingera wzięły udział liczne delegacje, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich oraz innych wspólnot religijnych.

Benedykt XVI spoczął w Grotach Watykańskich, czyli w podziemiach bazyliki św. Piotra w Watykanie.

KAI,zś/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę