Nasze projekty

Kard. Nycz o konsystorzu: „Mieliśmy okazję być posłuchani przez papieża”

„W czasie swego pontyfikatu Franciszek mianował prawie 70 nowych kardynałów, nie bez znaczenia pozostaje więc to, że mogliśmy się poznać i zobaczyć, co kto myśli” – po zakończonym w Watykanie podwójnym konsystorzu wskazał na to kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski zauważył, że takiego spotkania nie było w ciągu minionych ośmiu lat więc rozmowa i dyskusje z Papieżem nabierają jeszcze większego znaczenia.

FOT. Flickr EpiskopatNews

W rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Nycz, który jest jednym z trzech polskich elektorów wskazał, że tematyka spotkania wyszła poza konstytucję apostolską Praedicate Evangelium. Wiele mówiono m.in. o synodalności, a także konieczności większej służebności instytucji Kurii Rzymskiej wobec Kościołów lokalnych.

Takich spotkań i rozmów nie było w ciągu ostatnich ośmiu lat

Dla mnie osobiście, który jestem już starym biskupem i kardynałem najważniejsze było to, że ten konsystorz się odbył, dlatego, że takich spotkań roboczych, rozmów, dyskusji z Papieżem nie było w ciągu ostatnich ośmiu lat. Myślę, że było to ważne dla wszystkich nowych kardynałów, ale dla nas również było czymś oczekiwanym.

I od tej strony ten konsystorz na pewno spełnił swoje zadanie, bo mieliśmy okazję być posłuchani przez Papieża, który pilnie uczestniczył w tych spotkaniach, czekał na podsumowania naszej półtoragodzinnej pracy w grupach. Był, uczestniczył, słuchał i to jest bardzo ważne. Ojciec Święty, mimo że ma problem z chodzeniem i cierpi z powodu kolana, to umysł ma klarowny i jasny – powiedział papieskiej rozgłośni kard. Nycz.

Reklama

„Mieliśmy okazję się poznać”

Druga sprawa, równie według mnie ważna, to fakt, że mieliśmy się okazję poznać. Dość powiedzieć, że Papież mianował prawie siedemdziesięciu nowych kardynałów, a więc jest to dalekie odmłodzenie tego gremium, ale równocześnie umiędzynarodowienie i upowszechnienie w świecie i Kościele. W związku z tym patrzyliśmy trochę w takim duchu – kto jest kto, co mówi, co myśli, jakie ma poglądy. Było to potrzebne i moim zdaniem też bardzo ważne – stwierdził metropolita warszawski.

O czym rozmawiali kardynałowie?

Kard. Nycz zauważył, że brakiem, który wszyscy wyczuwali w dyskusji na temat nowej konstytucji apostolskiej było to, że rozmawiano o jej walorach i ewentualnych mankamentach już po jej ogłoszeniu. Mocno dyskutowany był temat synodalności, sposobu prowadzenia kurii w sensie relacji między dykasteriami, ale też relacji między diecezjami a Kurią Rzymską. Wskazywano także, że nie zawsze do końca znamy w szczegółach drogę, którą chcemy iść i to, dokąd ta wspólna droga ma nas prowadzić – zaznaczył metropolita warszawski.

Kardynałowie podkreślili też, że w tym dokumencie papieskim mało została zauważona – i to trzeba podkreślać – sprawa kolegialności, która jakby znikła pod kątem proponowanej synodalności. Była też ubogacająca dyskusja na temat tego, co się nazywa władzą wynikającą ze święceń, a władzą wynikającą z misji, czyli z udzielenia jej przez Papieża. Niewątpliwie Papież ma do tego prawo i tak przewiduje to nowa konstytucja apostolska, pytanie jest jednak, czy da się wszędzie i w przypadkach wszystkich dykasterii obejść tę władzę święceń, to stawiano znak zapytania – zauważył kard. Nycz.

Reklama

Osobiście zwracałem mocno uwagę na to, co też w konstytucji podkreślono, a mianowicie subsydiarność, czyli służebność urzędów kurialnych rzymskich dla Kościoła partykularnego. Chcę wierzyć i wierzę, że połączenie pewnych kongregacji, powiększenie ich, czy wyposażenie w nowych ludzi ma służyć właśnie tej lepszej służebności. Mam nadzieję, że tak będzie, dlatego że z tą służebnością nie zawsze było, tak jak by sobie biskup diecezjalny czy Kościół lokalny wyobrażał – zauważył kard. Nycz.

Urzędy Kurii Rzymskiej, jak np. Dykasteria ds. Edukacji, są po to, by ułatwiać trochę życie, a nie utrudniać to, co i tak nie jest proste, bo dokonują się np. zmiany na poziomie szkolnictwa i przepisów państwowych. Mówiłem o tym, że liczę, iż w dykasteriach, które służą sprawom diecezjalnym, takim jak np. sprawa wiary, doktryny wiary czy szkolnictwa, uniwersytetów i wydziałów teologicznych, zajdzie jakieś uproszczenie i że kuria będzie bardziej służebna wobec Kościołów partykularnych – powiedział papieskiej rozgłośni metropolita warszawski.

Beata Zajączkowska/vatiannews/KAI,zś/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę