Nasze projekty

Franciszek zachęca Polaków: przyjmijcie dar Chrystusowej wolności

Podczas audiencji generalnej papież zwrócił się do Polaków, podkreślając, że "Chrystusa zachęca do życia z sercem wolnym od tego co przyziemne, czyli tego co niszczy relacje z bliźnimi i z Panem Bogiem".

fot. Beyond Faith CR/cathopic.com

Drodzy bracia i siostry Polacy. „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” (por. Ga 5, 1) i zachęca nas do życia w wolności. Do życia z sercem wolnym od tego co przyziemne, czyli tego co niszczy relacje z bliźnimi i z Panem Bogiem. Przyjmijcie z otwartym sercem dar Chrystusowej wolności! Z serca was pozdrawiam i wam błogosławię! – mówił papież.

Franciszek przypomniał, że grzech chciwości dotyka nie tylko bogaczy, lecz jest „chorobą serca, a nie portfela”. Z analiz Ojców Pustyni wynika, że ogarniała także mnichów, którzy w samotności swojej celi byli przywiązani do przedmiotów – nie pożyczali ich, nie dzielili się nimi. Jako lekarstwo na tę chorobę mnisi zaproponowali drastyczną, ale skuteczną metodę – rozważanie o śmierci – mówił papież.

Niezależnie od tego, ile dana osoba gromadzi dóbr na tym świecie, jednej rzeczy jesteśmy absolutnie pewni: że nie zmieszczą się one w trumnie – zauważył Franciszek.

Reklama

Papież wskazał, że szaleństwo chciwości jest próbą odpędzenia lęku przed śmiercią. Czasami także złodzieje okradają nas z tego, co posiadamy. Możemy być panami rzeczy, które posiadamy, ale często dzieje się odwrotnie: to one w końcu biorą nas w posiadanie – stwierdził. Dodał, że bogactwo samo w sobie nie jest grzechem, ale z pewnością jest odpowiedzialnością.

Skąpiec tego nie rozumie. Mógł być źródłem błogosławieństwa dla wielu, ale zamiast tego wpakował się w ślepy zaułek nieszczęścia – powiedział papież na zakończenie swojej katechezy.

ZOBACZ TEŻ: Franciszek: grzech chciwości jest chorobą serca, a nie portfela

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę