Nasze projekty

Franciszek: Za każdym rygoryzmem jest coś okropnego, nie ma tam ducha Bożego

„Miłość Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego pozostaje w centrum naszego codziennego życia jako źródło zbawienia” – powiedział Ojciec Święty Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w auli Pawła VI. Papież kontynuował cykl katechez na temat Listu do Galatów, poruszając kwestię relacji między uczynkami wypływającymi z Prawa a wiarą.

Fot: Cathopic/Santiago Mejía LC

Franciszek zauważył, że św. Paweł przestrzega Galatów przed podporządkowaniem się Prawu, zarzucając im brak rozsądku, ponieważ nie są w stanie odróżnić orędzia chrześcijańskiego, które daje podstawę egzystencji, od przemijających tradycji przewidzianych przez przepisy Prawa. Apostoł pragnie podkreślić alternatywę między dwiema drogami: drogą uczynków Prawa i drogą wiary w Ewangelię. Paweł zamierza wywrzeć presję na chrześcijan, aby zdali sobie sprawę z tego, co jest stawką i nie dali się oczarować głosem syren, które chcą ich sprowadzić do religijności opierającej się jedynie na skrupulatnym przestrzeganiu przykazań – wskazał Ojciec Święty. Jednocześnie zaznaczył, że Galaci mieli świadomość, iż u początków ich przyjścia do wiary była inicjatywa Boga, a nie ludzi. Duch Święty był protagonistą ich doświadczenia; umieszczenie Go na drugim planie, by dać pierwszeństwo własnym uczynkom byłoby postępowaniem jak niemądrzy – wyjaśnił papież.

Franciszek zachęcił zgromadzonych wiernych do refleksji: Czy miłość Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego pozostaje w centrum naszego codziennego życia, jako źródło zbawienia, czy też zadowalamy się kilkoma formalnościami religijnymi dla uspokojenia naszych sumień? Czy jesteśmy przywiązani do cennego skarbu, do piękna nowości Chrystusa, czy też wolimy coś, co w danej chwili nas pociąga, ale potem pozostawia nas pustymi wewnętrznie?

Zwrócił uwagę, że „do bram naszej codzienności często puka to, co ulotne, ale jest to smutna iluzja, która sprawia, że popadamy w powierzchowność i nie potrafimy rozpoznać, dla czego naprawdę warto żyć”. Bracia i siostry, zachowajmy jednak pewność, że nawet wtedy, gdy jesteśmy kuszeni, by się odwrócić, Bóg nadal obdarza nas swoimi darami. Zawsze w historii, także dzisiaj, mają miejsce rzeczy, które przypominają to, co przydarzyło się Galatom. Także dzisiaj przychodzą tacy, którzy chcą nas rozpalić i mówią: świętość polega na tych nakazach, tych rzeczach – musicie czynić to i to, i prowadzą na ku religijności rygorystycznej, odbierającej nam ową wolność Ducha Świętego, która daje nam Chrystusowe Odkupienie. Bądźcie ostrożni w obliczu proponowanych wam rygoryzmów, ponieważ za każdym rygoryzmem jest coś okropnego, nie ma ducha Bożego. Z tego względu list ten pomoże nam byśmy nie słuchali tych propozycji fundamentalistów, którzy cofają nas w naszym życiu duchowym. Pomoże nam iść naprzód w paschalnym powołaniu Jezusa  – stwierdził Ojciec Święty na zakończenie swej katechezy.

Reklama
Reklama

„Niech Duch Święty napełnia wasze serca wiarą, nadzieją i miłością”

Serdecznie witam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, pozdrawiam was, wasze rodziny i wspólnoty. Niech Duch Święty napełnia wasze serca wiarą, nadzieją i miłością, abyście w codzienności byli zawsze świadkami Chrystusa Pana, przez wytrwałą modlitwę, życie sakramentalne i dzieła miłosierdzia. Z serca wam błogosławię – powiedział Franciszek do Polaków.

ag/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę