Nasze projekty

Franciszek jeszcze w grudniu tego roku może odwiedzić Cypr

W dniach 2-3 grudnia papież Franciszek odwiedzi Cypr – podaje portal in-cyprus.philenews.com. Wyspa podzielona na dwie części – Republikę Cypryjską, należącą do Unii Europejskiej oraz Turecką Republikę Cypru Północnego jest postrzegana przez Watykan jako pomost między Europą a Bliskim Wschodem.

fot. Beyond Faith CR/ Cathopic

Wizyta ta będzie również ważna w obliczu trudnego okresu, jakim jest pandemia koronawirusa i zawirowania polityczne w regionie. Obecność Ojca Świętego pomoże również w podjęciu na nowo rozmów pokojowych między dwoma stronami.

W listopadzie 2019 roku prezydent Nicos Anastasiades ogłosił, że papież miałby odwiedzić Cypr w 2020 roku, aby uczcić 60. rocznicę ustanowienia Republiki. Wizyta nie doszła jednak do skutku z powodu pandemii koronawirusa. Plan wizyty papieża Franciszka jest w trakcie opracowywania, ale pewne jest, że spotka się on osobno z prezydentem, a także arcybiskupem Chryzostomem – zwierzchnikiem tamtejszego Kościoła prawosławnego oraz przedstawicielami wspólnoty katolickiej. Papież ma również odprawić Mszę św. pod gołym niebem – najprawdopodobniej na stadionie w Nikozji – podaje portal in-cyprus.philenews.com.

72,42 proc. mieszkańców Republiki Cypryjskiej stanowią chrześcijanie, natomiast 23,67 proc. wyznawcy islamu. Większość chrześcijan należy do Kościoła prawosławnego (2/3 ludności), a katolicy to jedynie 1,5 proc. mieszkańców.

Reklama
Reklama

ag/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę