Nasze projekty

Franciszek: wierzę, że skandale finansowe się nie powtórzą

Franciszek wyraził nadzieję, że niedawna sprzedaż luksusowego budynku w Londynie, który znalazł się w centrum toczącego się procesu o korupcję, oznacza, że Watykan doczeka się zakończenia skandali finansowych.

fot. Dimitri Conejo, Sanz/ Cathopic

Watykańskie finanse były jednym z wielu tematów kościelnych i międzynarodowych, które papież poruszył w ekskluzywnym wywiadzie dla agencji Reuters w swojej watykańskiej rezydencji 2 lipca.

Wywiad miał miejsce nazajutrz po tym, jak Watykan ogłosił, że zakończył sprzedaż budynku przy Sloane Avenue w londyńskiej dzielnicy Chelsea, uzyskując szacunkową kwotę 140 milionów euro. Dziesięć osób, w tym kardynał i dwóch włoskich maklerów finansowych jest sądzonych przed Trybunałem Państwa Watykańskiego pod zarzutem m.in. defraudacji, oszustwa, prania pieniędzy i wymuszenia.

„Administrowanie pieniędzmi Watykanu było bardzo przypadkowe”

Philip Pullella zapytał papieża, czy jego zdaniem kontrole są wystarczające, by zapobiec powtórzeniu się podobnych skandali. Wierzę, że tak – odpowiedział Franciszek oraz zaznaczył, że „wcześniej administrowanie (pieniędzmi Watykanu) było bardzo przypadkowe”. Jednakże, jak podkreślił, obecnie sekretariat ds. gospodarki składa się z ludzi doświadczonych i technicznych, „którzy nie wpadają w ręce dobroczyńców lub przyjaciół, którzy mogą sprawić, że popełniane są błędy”.

Reklama

Franciszek podał przykład księży, którzy nie mieli doświadczenia finansowego, a poproszono ich o zarządzanie finansami dykasterii i w dobrej wierze szukali pomocy u przyjaciół z zewnętrznego sektora finansowego. Ale czasami przyjaciele nie byli błogosławioną Imeldą – powiedział, nawiązując do 11-letniej włoskiej dziewczynki z XIV wieku, symbolu dziecięcej czystości.

Franciszek o kardynale Pellu: geniusz

Za skandale finansowe papież obwinił „nieodpowiedzialność struktury”. Jak podkreślił, administrowanie pieniędzmi „nie było dojrzałe”. Franciszek pochwalił australijskiego kardynała George’a Pella jako „geniusza”, który nalegał, że Watykan potrzebuje ogólnego „ministerstwa” gospodarki, aby kontrolować przepływ pieniędzy i walczyć z korupcją.

Kardynał Pell był pierwszym prefektem sekretariatu ds. gospodarki, otrzymując od papieża mandat na uporządkowanie finansów Watykanu. 81-letni obecnie duchowny opuścił urząd w 2018 roku, aby zmierzyć się z zarzutami o nadużycia seksualne sięgające dziesięcioleci w Australii. Kardynał spędził 13 miesięcy w izolacji, zanim oczyszczono go ze wszystkich zarzutów w apelacji w 2020 roku.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę