Nasze projekty

Franciszek: także w Kościele może zakorzenić się chwast nieufności

Do zaufania Jezusowi, mimo przeciwności, zachęcał papież przed modlitwą Anioł Pański. "Z Bogiem, nawet na glebach najbardziej jałowych, zawsze jest nadzieja na nowe zalążki" - mówił Franciszek do wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra w Watykanie.

Papież przypomniał, że w tę niedzielę, która rozpoczyna okres liturgiczny „zwykły”, słyszymy dwie przypowieści.

Przypowieści czerpią inspirację właśnie ze zwyczajnego życia i ukazują wrażliwe i głębokie spojrzenie Jezusa, który obserwuje rzeczywistość i poprzez małe, codzienne obrazy otwiera okna na tajemnicę Boga i na sprawy ludzkie. W ten sposób uczy nas, że nawet w sprawach codziennych, tych które czasami wydają się takie same i które przeżywamy z roztargnieniem lub zmęczeniem, zawarta jest ukryta obecność Boga. Tak więc i my potrzebujemy uważnych oczu, aby umieć „szukać i odnajdywać Boga we wszystkich rzeczach” – jak lubił mawiać św. Ignacy z Loyoli – mówił Franciszek.

„Bóg działa, jak małe dobre ziarenko, które cicho i powoli kiełkuje”

Papież nawiązał do przypowieści, w której Jezus porównuje królestwo Boże do ziarnka gorczycy.

Reklama
Reklama

Czasami zgiełk świata, wraz z wieloma zajęciami, które wypełniają nasze dni, nie pozwalają nam się zatrzymać i zobaczyć, jak Pan kieruje historią. A jednak – zapewnia nas Ewangelia – Bóg działa, jak małe dobre ziarenko, które cicho i powoli kiełkuje. I, stopniowo, staje się bujnym drzewem, które daje życie i orzeźwienie wszystkim. Także ziarno naszych dobrych uczynków może wydawać się małe, a jednak wszystko, co jest dobre, należy do Boga i dlatego pokornie, powoli przynosi owoce. Pamiętajmy, że dobro zawsze wzrasta w sposób pokorny, ukryty, często niewidzialny – podkreślił.

Trzeba pielęgnować ufność, że jesteśmy w rękach Boga

Franciszek podkreślił, że ta przypowieść ma wzbudzić w nas zaufanie do Jezusa, mimo że w wielu sytuacjach widzimy pozorną słabość dobra w porównaniu z siłą zła. To może nas „zrazić” i „sparaliżować, gdy widzimy, że podjęte wysiłki nie przynoszą rezultatów.

Ewangelia wymaga od nas nowego spojrzenia na nas samych i na rzeczywistość; żąda, abyśmy mieli doskonalsze oczy, które umieją widzieć dalej, zwłaszcza niezależnie od pozorów, aby odkryć obecność Boga, który jako pokorna miłość zawsze działa na glebie naszego życia i historii. To jest nasza ufność, to jest to, co daje nam siłę, aby iść naprzód każdego dnia z cierpliwością, siejąc dobro, które przyniesie owoce. Jakże ważna jest ta postawa także dla dobrego wyjścia z pandemii! Trzeba pielęgnować ufność, że jesteśmy w rękach Boga a jednocześnie cierpliwie i wytrwale starać się wszyscy o odbudowę i rozpoczęcia od nowa – mówił Franciszek.

Reklama
Reklama

Papież przestrzega przed „chwastem nieufności”

Franciszek przestrzegał przed „zakorzenieniem się chwastu nieufności w Kościele zwłaszcza, gdy jesteśmy świadkami kryzysu wiary i niepowodzeń różnych projektów i inicjatyw”.

Ale nigdy nie zapominajmy, że rezultaty zasiewu nie zależą od naszych własnych zdolności: zależą od działania Boga. Do nas należy zasiew, z miłością, zaangażowaniem i cierpliwością. Ale moc ziarna pochodzi od Boga. Jezus wyjaśnia to w innej dzisiejszej przypowieści: rolnik sieje ziarno, a potem nie zdaje sobie sprawy, w jaki sposób przynosi ono owoce, ponieważ to samo ziarno wzrasta spontanicznie, dniem i nocą, kiedy najmniej się tego spodziewa. Z Bogiem, nawet na glebach najbardziej jałowych, zawsze jest nadzieja na nowe zalążki – mówił.

kh/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę