Nasze projekty

Franciszek spotka się z prezydentem swojej ojczyzny. „Jestem gotowy do dialogu”

Od momentu wyboru papież nie odwiedził swojej ojczyzny. Wiadomo jednak, że już w lutym spotka się z prezydentem Argentyny, Javierem Milei.

fot. La Libertad Avanza/Wikimedia Commons CC BY 3.0/Angie Menes/Cathopic

Papież Franciszek potwierdził, że spotka się z prezydentem Argentyny Javierem Milei, który weźmie udział w kanonizacji błogosławionej Marii Antonii od św. Józefa – znanej również jako Mama Antula – pierwszej argentyńskiej świętej kobiety, która odbędzie się 11 lutego w Rzymie – podaje argentyński portal informacyjny Infobae.

Franciszek powiedział, że jest „gotowy do rozpoczęcia dialogu” z prezydentem swej ojczyzny i zapewnił, że nie czuje się urażony obelgami, które Milei rzucił przeciwko niemu, zanim został wybrany na prezydenta.

PRZECZYTAJ TEŻ: Polityka, problemy w Kościele, a może osobisty radykalizm. Dlaczego Franciszek “zrezygnował z Ojczyzny”?

Reklama

Odnosząc się do wizyty Milei w Watykanie, papież powiedział: „11 lutego odbędzie się kanonizacja «Mamy Antuli», założycielki Domu Ćwiczeń Duchowych w Buenos Aires. Przed kanonizacją zwyczajowo pozdrawia się władze w zakrystii. A potem dowiaduję się, że poprosił mnie o spotkanie: Zgodziłem się, więc będziemy się widywać. I jestem gotów rozpocząć z nim dialog, rozmawiać i słuchać. Jak ze wszystkimi”.

Kilka tygodni temu Milei upublicznił list, który napisał do papieża Franciszka, zapraszając go do odwiedzenia Argentyny.

„Jego obecność i przesłanie przyczynią się do upragnionej jedności wszystkich naszych rodaków i zapewnią nam zbiorową siłę niezbędną do zachowania pokoju i pracy na rzecz dobrobytu i rozwoju naszej ukochanej Republiki Argentyny” – czytamy w liście nowego prezydenta.

Reklama

ZOBACZ: Jako papież nigdy nie odwiedził swojej ojczyzny. Teraz prezydent Argentyny zaprasza

Odnosząc się do tego zaproszenia papież powiedział, że na razie podróż do jego ojczyzny jest rozważaną możliwością, a jej organizacja jeszcze się nie rozpoczęła. Potwierdził jednak wizytę w Belgii i sierpniową podróż, która obejmie przystanki w Indonezji, Timorze Wschodnim i Papui Nowej Gwinei.

Argentyński portal informacyjny Infobae poinformował, że prywatna audiencja między prezydentem a papieżem została potwierdzona w Rzymie. Spotkanie zaplanowano na 12 lutego.

Reklama

Podczas swojej kampanii wyborczej Milei ostro skrytykował papieża, za co później przeprosił. Podczas pierwszego spotkania twarzą w twarz Milei będzie miał okazję poznać Franciszka osobiście.

KAI

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę