Nasze projekty

Franciszek: Spędźmy Wigilię Bożego Narodzenia na modlitwie i w cieple uczuć

"Życzę wam wszystkim dobrej niedzieli i Wigilii Bożego Narodzenia na modlitwie, w cieple uczuć i wstrzemięźliwości" - powiedział papież w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.

Fot. Santiago Mejía LC,Cathopic / ansiia,Freepik

Ojciec Święty nawiązał do fragmentu Ewangelii czytanego w IV niedzielę Adwentu (Łk 1, 26-38) przedstawiającego scenę Zwiastowania. Zwrócił uwagę na zapowiedź „Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego okryje Cię cieniem” (w. 35) i przypomniał znaczenie cienia w Piśmie Świętym, będącego darem, który odświeża. Zatem Bóg postępuje jako łagodna miłość, która obejmuje, zapładnia i strzeże, nie czyniąc przemocy, nie naruszając wolności.

Przyjąć, chronić i szanować innych

Franciszek zauważył, że możemy to w pewnym stopniu doświadczać w relacjach międzyludzkich, gdy jesteśmy delikatni i pełni szacunku, życzliwie troszcząc się o innych.

Bóg w ten sposób miłuje i wzywa nas, abyśmy czynili to samo: przyjmując, chroniąc i szanując innych – powiedział papież.

Reklama

CZYTAJ: Jak składać życzenia przy łamaniu się opłatkiem?

Ugościć Boga, który przychodzi, by nas zbawić

Zachęcił, abyśmy spotykając się w najbliższych dniach otworzyli się na słuchanie, towarzyszenie, starali się czynić siebie dla innych „cieniem Najwyższego”.

Zaapelował o to, aby czynić miejsce dla Boga w swoim sercu przystępując do sakramentu pojednania i Eucharystii. Niech Maryja pomoże nam być otwartymi i gościnnymi dla obecności Boga, który z łagodnością przychodzi, aby nas zbawić – powiedział Ojciec Święty na zakończenie swego rozważania.

Reklama

ZOBACZ: Modlitwa przed wigilią [POBIERZ]

Nie mylmy świętowania z konsumpcjonizmem

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty złożył życzenia na zbliżające się święta.

Życzę wam wszystkim dobrej niedzieli i Wigilii Bożego Narodzenia na modlitwie, w cieple uczuć i wstrzemięźliwości. Pozwólcie, że dam wam pewne zalecenie: nie mylmy świętowania z konsumpcjonizmem. Można i należy świętować w prostocie, bez marnotrawstwa i dzieląc się z tymi, którym brakuje tego, co niezbędne, lub brakuje towarzystwa.

Reklama

ZOBACZ: Do kiedy w kościele można śpiewać kolędy?

Bądźmy z tymi, którzy cierpią z powodu wojny

Franciszek zaapelował także o solidarność z cierpiącymi z powodu wojny i nędzy, czy też zniewolenia.

Bądźmy blisko naszych braci i sióstr, którzy cierpią z powodu wojny. Pomyślmy o Palestynie, Izraelu, o Ukrainie. Pomyślmy także o tych, którzy cierpią z powodu nędzy, głodu, zniewolenia. Bóg, który przyjął ludzkie ciało niech wleje humanizm w ludzkie serca.

KAI,zś/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę