"Droga prowadząca do królestwa Bożego i do szczęścia to droga pokory, współczucia, łagodności, sprawiedliwości i pokoju. Być świętym to iść tą drogą, a jest ona naznaczona radością i proroctwem" – powiedział papież w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański 1 listopada 2021 roku w uroczystość Wszystkich Świętych.

Ojciec Święty nawiązał do czytanej w dzisiejszą uroczystość Ewangelii, zawierającej „programowe” przesłanie Jezusa – osiem błogosławieństw (por. Mt 5, 1-12a). Ukazują nam one drogę, która prowadzi do królestwa Bożego i do szczęścia: drogę pokory, współczucia, łagodności, sprawiedliwości i pokoju. Być świętym to iść tą drogą – stwierdził Franciszek. Następnie papież omówił dwa aspekty tego stylu życia: radość i proroctwo.
„Bez radości wiara staje się ciężkim i uciążliwym ćwiczeniem”
Ojciec Święty podkreślił, że droga Błogosławieństw jest przede wszystkim radosnym odkryciem, że jesteśmy dziećmi miłowanymi przez Boga. Nie jest to ludzkie osiągnięcie, lecz dar, który otrzymujemy, obecności Boga w naszym życiu. Zatem radość chrześcijanina nie jest chwilowym wzruszeniem, czy zwykłym ludzkim optymizmem, lecz pewnością, że jesteśmy w stanie stawić czoła każdej sytuacji pod miłującym spojrzeniem Boga, z odwagą i siłą, które od Niego pochodzą. Święci, także pośród wielu ucisków, przeżywali tę radość i o niej zaświadczyli. Bez radości wiara staje się ciężkim i uciążliwym ćwiczeniem i grozi jej, że zachoruje na smutek – stwierdził papież i podkreślił: „Pamiętajmy: nie ma świętości bez radości!”.
STACJA7 POLECA
„Proroctwo, które rewolucjonizuje świat”
Następnie Ojciec Święty skupił się na wymiarze proroczym Błogosławieństw, które są proroctwem nowego humanizmu, nowego sposobu życia. Stawać się maluczkim i powierzać się Bogu, zamiast wynosić się ponad innych; być cichym, zamiast starać się narzucać; czynić miłosierdzie, zamiast myśleć tylko o sobie; angażować się na rzecz sprawiedliwości i pokoju, zamiast żywić, nawet z przyzwoleniem, niesprawiedliwość i nierówność. Świętość jest przyjęciem i wprowadzeniem w życie, z Bożą pomocą, tego proroctwa, które rewolucjonizuje świat – stwierdził papież.
Franciszek zachęcił do uczynienia rachunku sumienia z obecności obydwu tych elementów w naszym życiu, i stawania się coraz bardziej ludźmi żyjącymi radością i proroctwem Błogosławieństw.
„Odwiedzając ten cmentarz łączę się duchowo z tymi, którzy udają się na modlitwę przy grobach swoich bliskich”
Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa w uroczystość Wszystkich Świętych papież Franciszek pozdrowił osoby zgromadzone na Placu św. Piotra i zapowiedział swą jutrzejszą Mszę św. na francuskim cmentarzu wojskowym w Rzymie. Jutro po południu udam się na francuski cmentarz wojskowy w Rzymie. Będzie to okazja, aby pomodlić się za wszystkich zmarłych, a zwłaszcza za ofiary wojny i przemocy. Odwiedzając ten cmentarz łączę się duchowo z tymi, którzy w tych dniach, w każdym zakątku świata, udają się na modlitwę przy grobach swoich bliskich – powiedział papież.
Przeczytaj również
pa/KAI/Stacja7