Nasze projekty

Franciszek odwiedził wspólnotę, która pomaga uzależnionym. „Odważcie się mówić, że istnieje lepsza droga”

"Pomagajcie wielu młodym, którzy są w podobnej sytuacji, odważcie się im powiedzieć: pomyśl, że istnieją lepsze drogi" - mówił papież Franciszek do rzymskiej Wspólnoty Cenacolo, którą odwiedził w środę 8 grudnia na zakończenie roku św. Józefa.

fot. Beyond Faith CR/ Cathopic

Wspólnoty Wieczernika istnieją dziś w 20 krajach świata, w tym od 20 lat również w Polsce. Założyła je w 1983 r. włoska zakonnica Matka Elvira.

Wspólnota zajmuje się młodymi, którzy potrzebują pomocy, są uzależnieni od narkotyków i alkoholu. Później wielu z nich, kiedy staną na własne nogi, angażuje się w prowadzenie ośrodków i udzielanie pomocy innym uzależnionym.

„Kiedy klęczałem przed Jezusem, zrozumiałem, że mi przebaczono”

Kiedy papież pojawił się we wspólnocie, powitały go dzieci Andrei i Antonii, którzy prowadzą ten rzymski dom dla młodych, w przeszłości sami byli uzależnieni od narkotyków.

Reklama
Reklama

Z podobnym uzależnieniem zmagał się w przeszłości Marco, który powitał Franciszka w audytorium. Obecnie jest szczęśliwym ojcem rodziny, ma czwórkę dzieci. Kiedy klęczałem przed Jezusem, zrozumiałem, że mi przebaczono i że jestem kochany. Tutaj nie miałem metadonu, lecz aniołów stróży – wspomina Marco.

W powrocie do normalnego życia pomaga również praca: różnego rodzaju rzemiosła, sprzątanie, ale także kultura i sztuka. Młodzi przygotowali na przykład musical, z którym mieli jeździć po Europie, ale COVID-19 pokrzyżował te plany.

Dlatego wspólnota zaangażowała się w wielki projekt filmu fabularnego o Jezusie, do którego zdjęcia kręcone są w okolicach Medziugorie, gdzie wspólnota prowadzi dwa domy. Franciszek zobaczył gotowe już fragmenty filmu, które mówią o św. Józefie.

Reklama
Reklama

„Pan nie chce, aby ludzie robili sobie makijaż duszy i serca”

Papieżowi pokazano też film o założycielce Wspólnoty Cenacolo. Matka Elivira ma dziś 84 lata, jest poważnie chora i przybita do łóżka. W odpowiedzi na opowieść o jej życiu oraz na świadectwa podopiecznych wspólnoty, Franciszek zachęcił jej członków, aby nie bali się rzeczywistości, prawdy, naszej ułomności.

Nie bójcie się, bo Jezusowi podoba się rzeczywistość taka, jaką jest naprawdę, bez retuszu. Pan nie chce, aby ludzie robili sobie makijaż duszy i serca. Pomagajcie wielu młodym, którzy są w podobnej sytuacji, odważcie się im powiedzieć: pomyśl, że istnieją lepsze drogi – mówił.

Na zakończenie wizyty w rzymskim domu Wspólnoty Wieczernika papież poświęcił kaplicę Dobrego Samarytanina, którą wykonali podopieczni tego ośrodka. Wraz z nimi odmówił modlitwę do św. Józefa, kończąc tym samym rok poświęcony Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny.

Reklama

kh, Vatican News/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę