Nasze projekty

Franciszek odprawił mszę w więzieniu. Obmył stopy dwunastu osadzonym

Franciszek odprawił Mszę Wieczerzy Pańskiej w więzieniu w mieście Civitavecchia koło Rzymu. W czasie liturgii dokonał obrzędu umycia stóp dwunastu osadzonym, kobietom i mężczyznom w różnym wieku i różnych narodowości.

fot. Vatican News/YouTube

W improwizowanej homilii Franciszek wyjaśnił znaczenie gestu umycia stóp, który jest czymś dziwnym dla świata. Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy umył stopy również swemu zdrajcy, temu, kto go wydał. Uczy nas przez to, że sobie nawzajem mamy umywać nogi, czyli służyć jedni drugim, bezinteresownie.

Przypomniał, że Jezus nazwał swego zdrajcę przyjacielem, przebaczając mu wszystko. Każdy z nas ma coś, co mu ciąży na sercu, zauważył papież i zachęcił, by prosić Jezusa o przebaczenie. Jest on Panem, który sądzi, ale jest to niezwykłe sądzenie, gdyż kończy się przebaczeniem.

ZOBACZ TEŻ: Papież podczas Mszy Krzyżma: kapłan-światowiec jest sklerykalizowanym poganinem

Reklama

Na zakończenie mszy dyrektor więzienia wręczyła papieżowi w prezencie sztych przedstawiający stary port w Civitavecchii, kilka produktów z ogrodu uprawianego przez osadzonych oraz przedmioty wykonane przez nich.

Następnie Franciszek spotkał się w więziennej rozmównicy z około pięćdziesięcioma osobami – przedstawicielami więźniów, strażników i personelu więzienia, po czym odjechał do Watykanu.

Na mszy obecna była włoska minister sprawiedliwości Marta Cartabia.

Reklama

kh,KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę