Franciszek o wyborze na papieża: do Watykanu przyjechałem z małą walizką

W jednym z ostatnich wywiadów Franciszek zdradził, że nie spodziewał się wyboru na papieża. "Do Watykanu przyjechałem z małą walizką, z ubraniami na sobie i kilkoma dodatkowymi" - powiedział.

fot. Mariana/Cathopic

W wywiadzie dla argentyńskiej agencji informacyjnej Télam, dziennikarka zapytała Franciszka o to „jak papież widzi Bergoglio i jak Bergoglio widziałby Franciszka?” W odpowiedzi zdradził, że nie spodziewał się wyboru na papieża.

Do Watykanu przyjechałem z małą walizką, z ubraniami na sobie i kilkoma dodatkowymi. Co więcej: zostawiłem w Buenos Aires przygotowane kazania na Niedzielę Palmową. Pomyślałem: żaden papież nie obejmie urzędu w Niedzielę Palmową, więc w sobotę wracam do domu – wspominał.

Nie ukrywał też, że jego życie, naznaczone wzlotami i upadkami, nigdy nie było życiem samotnym, ale przeżywanym we wspólnocie. Zawsze towarzyszyli mi mężczyźni i kobiety, począwszy od moich rodziców, moich braci i sióstr, z których jedna jeszcze żyje. Nie wyobrażam sobie siebie jako samotnika, bo nim nie jestem – mówił.

Reklama
Reklama

Czy papiestwo zmieniło Franciszka?

Franciszek zapytany o to, czy papiestwo go zmieniło, przyznał, że dzięki niemu stał się mniej surowy i wymagający, a bardziej ojcowski.

ZOBACZ TEŻ: Franciszek o manipulacjach w mediach: wyjęto jedno zdanie i powiedziano, że papież nie potępia Putina

Bardzo piękne jest życie w Bożym stylu, polegającym na tym, że zawsze umiemy czekać. Że wiemy coś o bliźnim, ale udajemy, że nie wiemy i pozwalamy mu dojrzeć. To jedna z najpiękniejszych mądrości, jakie daje nam życie – podsumował papież, nawiązując do jednej z neapolitańskich pieśni o ojcu – Ojciec wie, jak czekać na innych. Wie, co się z tobą dzieje, ale udaje mu się sprawić, że sam idziesz naprzód, a on czeka na ciebie, jakby nic się nie działo.

Reklama
Reklama

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę