Franciszek o wojnie na Ukrainie: to barbarzyństwo i świętokradztwo

"Przeczytałem, że od początku agresji na Ukrainę, co drugie dziecko zostało wysiedlone z kraju. To oznacza niszczenie przyszłości, powodowanie dramatycznych traum u najmniejszych i najbardziej niewinnych pośród nas. Oto bestialstwo wojny" - powiedział papież.

fot. Calixto N. Llanes/Juventud Rebelde (CUBA)/Flickr

Po modlitwie Anioł Pański papież Franciszek ponownie zaapelował o zaprzestanie działań wojennych na Ukrainie.

Minął ponad miesiąc od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę. Od początku tej okrutnej i bezsensownej wojny, która jak każda wojna jest porażką nas wszystkich. Należy odrzucić wojnę, tę przestrzeń śmierci, w której ojcowie i matki chowają dzieci, w której ludzie zabijają swych braci, których nawet nie widzieli, w której możni decydują, a ubodzy umierają. Wojna nie rujnuje jedynie teraźniejszości, ale też przyszłość społeczeństwa – mówił papież w rozważaniu po modlitwie Anioł Pański.

„Oto bestialstwo wojny, aktu barbarzyńskiego i świętokradczego!”

Zwrócił też uwagę na dramatyczny los dzieci. Przeczytałem, że od początku agresji na Ukrainę, co drugie dziecko zostało wysiedlone z kraju. To oznacza niszczenie przyszłości, powodowanie dramatycznych traum u najmniejszych i najbardziej niewinnych pośród nas. Oto bestialstwo wojny, aktu barbarzyńskiego i świętokradczego! – mówił.

Reklama
Reklama

Franciszek przypomniał też, że wojny nie można traktować jako nieuniknionej. Nie możemy przyzwyczajać się do wojny. Musimy natomiast dzisiejsze oburzenie przemienić w jutrzejszy wysiłek, bowiem jeśli z tego doświadczenia wyjdziemy tacy, jakimi byliśmy wcześniej, wszyscy będziemy w pewien sposób winnymi. Wobec niebezpieczeństwa samozagłady, ludzkość rozumie, że nadszedł moment zlikwidowania wojny. Usunięcia jej z historii człowieka, zanim to ona usunie człowieka z historii – podkreślił.

„Dość! Przestańcie! Niech zamilknie broń!”

Następnie papież zwrócił się do rządzących państwami. Proszę każdego z odpowiedzialnych polityków o zastanowienie się nad tym, o podjęcie wysiłku w tym kierunku i o to, by patrząc na umęczoną Ukrainę, zrozumieli, jak każdy dzień wojny pogarsza sytuację wszystkich. Dlatego też ponawiam mój apel: dość! Przestańcie! Niech zamilknie broń! Niech zaczną się poważne negocjacje pokojowe! – apelował Franciszek.

Dziękując za udział w piątkowej modlitwie zawierzenia świata, a zwłaszcza Rosji i Ukrainy, Matce Bożej, papież wezwał do dalszej, niestrudzonej modlitwy za jej wstawiennictwem i wspólnie z wiernymi zebranymi na Placu św. Piotra odmówił modlitwę „Zdrowaś Maryjo”.

Reklama
Reklama

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę