Nasze projekty

Franciszek: Nie pozwólmy, aby ten Adwent przeminął jak dni z kalendarza, bo to czas łaski!

„Z Jezusem zawsze jest szansa, by zacząć od nowa. Zawsze! On na nas czeka i nigdy się nami nie nuży. Usłyszmy skierowane do nas wołanie miłości Jana, byśmy powrócili do Boga, i nie pozwólmy, aby ten Adwent przeminął jak dni z kalendarza, bo to czas łaski dla nas, teraz, tutaj!” – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” w drugą niedzielę Adwentu.

Fot. Vatican Media Live/YouTube

Największym zagrożeniem jest obłuda

Papież w swoim rozważaniu opisał obraz Jana Chrzciciela przedstawionego w czytanym dzisiaj fragmencie Ewangelii (Mt 3, 1-12) i zauważył, że za jego surowością i pozorną nieżyczliwością kryje się jego uczulenie na dwulicowość. Do zbliżających się faryzeuszy i saduceuszy kieruje on krzyk miłości: „Wydajcie godny owoc nawrócenia!”. Franciszek podkreślił, że „największym zagrożeniem jest obłuda, ponieważ może zrujnować nawet to, co najświętsze”. Aby przyjąć Boga, nie liczy się umiejętność, lecz pokora; trzeba zejść z piedestału i zanurzyć się w wodzie skruchy – wskazał Ojciec Święty.

„Trzeba oczyścić się z poczucia wyższości”

Papież zachęcił do zastanowienia się, czy i w nas nie ma czegoś ze wspomnianych faryzeuszy i saduceuszy. Wskazał, że „Adwent jest czasem łaski, aby zdjąć nasze maski i stanąć w kolejce z pokornymi; aby uwolnić się od pychy i uważania się za samowystarczalnych, aby wyznać nasze grzechy i otrzymać Boże przebaczenie, aby prosić o wybaczenie tych, których obraziliśmy”.

Dodał, że droga jest tylko jedna, droga pokory: „trzeba oczyścić się z poczucia wyższości, formalizmu i hipokryzji, zobaczyć w innych braci i siostry, grzeszników takich jak my, a w Jezusie Zbawiciela, który dla nas przychodzi, takich jakimi jesteśmy, z naszymi biedami, nędzami i wadami, przede wszystkim z naszą potrzebą podniesienia, przebaczenia i zbawienia”.

Reklama

Z Jezusem zawsze jest szansa, by zacząć od nowa

Pamiętajmy jeszcze o jednym: z Jezusem zawsze jest szansa, by zacząć od nowa. Zawsze! On na nas czeka i nigdy się nami nie nuży. Usłyszmy skierowane do nas wołanie miłości Jana, byśmy powrócili do Boga, i nie pozwólmy, aby ten Adwent przeminął jak dni z kalendarza, bo to czas łaski dla nas, teraz, tutaj!” – stwierdził Franciszek przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.

KAI,zś/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę