Nasze projekty

Franciszek: Nie możemy pozwolić przyszłym pokoleniom żyć w świecie nie nadającym się do zamieszkania

"Wszyscy – warto powtórzyć, kimkolwiek i gdziekolwiek jesteśmy – możemy odegrać rolę w zmianie naszej zbiorowej odpowiedzi na bezprecedensowe zagrożenie zmianami klimatycznymi i degradacją naszego wspólnego domu" - powiedział papież Franciszek w przesłaniu do uczestników szczytu klimatycznego w Glasgow.

fot. M. Mazur / EpiskopatNews / Flickr

„Burza doskonała” ogarnia świat, burza spowodowana zmianami klimatycznymi i pandemią Covid-19, burza, która zrywa więzy społeczne, powodując wielopostaciowy kryzys: zdrowotny, środowiskowy, żywnościowy, ekonomiczny, społeczny, humanitarny, etyczny. Jest to dramatyczny obraz, którym papież Franciszek postanawia otworzyć przekaz audio-wideo emitowany w programie radiowym BBC „Myśl dnia” przed 26. Konferencją Stron (COP26) Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Spotkanie odbędzie się w Glasgow w Szkocji od 31 października do 12 listopada.

Nowa solidarność oparta na sprawiedliwości i dzieleniu się

Nasze zabezpieczenia załamały się, nasz apetyt na władzę i pragnienie kontroli kruszą się – mówi Papież i odwołuje się do wizji, planowania i szybkości realizacji, aby przemyśleć przyszłość naszego wspólnego domu. Nie dla postawy izolacji, protekcjonizmu, wyzysku; tak, zamiast umiejętności uchwycenia prawdziwej okazji do przemiany, rzeczywistego punktu nawrócenia , nie tylko w sensie duchowym:

Ta ostatnia droga jest jedyną, która prowadzi do „świetlistego” horyzontu i może być kontynuowana jedynie poprzez odnowioną współodpowiedzialność globalną, nową solidarność opartą na sprawiedliwości, na dzieleniu wspólnego przeznaczenia i na świadomości jedności człowieka. rodzina, projekt Boga dla świata.

Reklama

Postaw godność człowieka w centrum

Oto więc prawdziwe wyzwanie stojące przed dzisiejszą ludzkością:

Jest to wyzwanie cywilizacyjne na rzecz dobra wspólnego i zmiany perspektywy, umysłu i spojrzenia, które musi stawiać godność wszystkich ludzi dzisiaj i jutro w centrum wszystkich naszych działań.

Nie możesz wyjść z kryzysu sam, musisz budować razem

Stąd wezwanie Papieża do budowania razem, bo „z kryzysu nie wyjdziesz sam” i nie ma granic, barier, murów politycznych, w których można by się ukryć. Franciszek przypomina następnie wspólny apel , podpisany 4 października z przywódcami religijnymi i naukowcami, aby wezwać do bardziej odpowiedzialnych i spójnych działań w dziedzinie klimatu, ponieważ nie możemy pozwolić przyszłym pokoleniom żyć „w świecie nie nadającym się do zamieszkania.

Reklama

We Wspólnym Apelu przypomnieliśmy o konieczności odpowiedzialnej pracy na rzecz „kultury opieki” naszego wspólnego domu, a także nas samych, starając się wykorzenić „ziarna konfliktu: chciwość, obojętność, ignorancję, strach, niesprawiedliwość, niepewność i przemoc”.

Potrzebne jest zaangażowanie wszystkich

Ale „tak pilna zmiana kursu”, podkreśla Franciszek, wymaga „zaangażowania każdego”, zaangażowania, które „musi być karmione także własną wiarą i duchowością”. Bo jeśli prawdą jest, że politycy, którzy wezmą udział w COP26 „są pilnie wzywani do oferowania skutecznych odpowiedzi na kryzys ekologiczny, w którym żyjemy” i „konkretnej nadziei dla przyszłych pokoleń”, to równie prawdą jest, że odpowiedzialność ma charakter globalny:

Wszyscy – warto powtórzyć, kimkolwiek i gdziekolwiek jesteśmy – możemy odegrać rolę w zmianie naszej zbiorowej odpowiedzi na bezprecedensowe zagrożenie zmianami klimatycznymi i degradacją naszego wspólnego domu.

Reklama

Co przewiduje COP26?

COP26, pierwotnie zaplanowany na listopad 2020 r., został przełożony o rok z powodu pandemii. Kraje uczestniczące przedstawią swoje zaktualizowane plany redukcji emisji. W rzeczywistości w 2015 roku, pod koniec COP21 w Paryżu, zdecydowano o ograniczeniu wzrostu temperatury na świecie do 1,5 stopnia. Kraje zobowiązały się również do dostosowania się do skutków zmian klimatu i zmobilizowania funduszy niezbędnych do osiągnięcia tych celów, tworząc krajowy plan wskazujący zakres redukcji ich emisji, zwany Nationally Determined Contribution (Ndc) lub „wkład ustalony na poziomie krajowym”.  

Plan ten musi być aktualizowany co pięć lat i tak właśnie będzie podczas COP26. Należy pamiętać, że kard. Pietro Parolin poprowadzi delegację watykańską na nominację w Szkocji.

kw/Vatican News, Isabella Piro/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę