Nasze projekty

Franciszek: nasz Kościół synodalny musi być źródłem życia

"Żyjmy, pracujmy i módlmy się, aby nasz wspólny dom znów obfitował w życie" – zachęca papież w Orędziu na obchody Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Przypada on 1 września i rozpoczyna trwający do 4 października Czas dla Stworzenia.

Fot. Long Thiên/Wikipedia

Nawiązując do tematu tegorocznego tematu „Niech się rozleje sprawiedliwość i pokój” Ojciec Święty przypomniał, że nawiązuje on do słów proroka Amosa „Niech sprawiedliwość wystąpi jak woda z brzegów i prawość niech się wyleje jak nie wysychający potok!” (5, 24). Zwrócił uwagę, iż wyrażają one pragnienie Boga, aby panowała sprawiedliwość. Kiedy szukamy najpierw królestwa Bożego (por. Mt 6, 33), utrzymując właściwą relację z Bogiem, rodzajem ludzkim i przyrodą, wówczas sprawiedliwość i pokój mogą płynąć jak niewyczerpany strumień czystej wody, karmiąc ludzkość i wszystkie stworzenia – stwierdził Franciszek. Dodał, że konieczne jest dostosowanie naszych rytmów do rytmów stworzenia i wezwał, by stanąć po stronie ofiar niesprawiedliwości środowiskowej i klimatycznej.

CZYTAJ: Czym jest grzech ekologiczny i dlaczego kupujemy nie z potrzeby, a dla przyjemności? Wyjaśnia br. Cordian Szwarc OFM [ROZMOWA]

Franciszek wskazał, że przyczyną degradacji środowiska naturalnego człowieka jest nieład jego serca. Zachęcił do podjęcia działań na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych, aby stworzyć bardziej zrównoważony i sprawiedliwy świat. Zaapelował o współpracę różnych Kościołów i środowisk w tej dziedzinie. Wskazał, że ludzie wierzący muszą podjąć decyzję o przemianie „naszych serc, naszego stylu życia i polityki publicznej, które rządzą naszymi społeczeństwami”.

Reklama

Papież zaznaczył, że przemiana naszych serc, czyli „nawrócenie ekologiczne” to odnowienie naszej relacji ze stworzeniem, abyśmy nie traktowali go już jako przedmiotu wyzysku, ale wręcz przeciwnie, cenili je jako święty dar od Stwórcy. Chodzi o praktykowania ekologicznego szacunku wobec Boga, wobec naszych bliźnich dnia dzisiejszego i jutrzejszego, względem całej przyrody i względem nas samych. Przytoczył stwierdzenie Benedykta XVI, który wskazał na pilną potrzebę zrozumienia, że Stworzenie i Odkupienie są nierozłączne.

ZOBACZ: Umiłowana Amazonia. Najnowsza adhortacja papieża Franciszka

„Nasz Kościół synodalny musi być źródłem życia”

Odnosząc się do zmiany stylu życia Ojciec Święty zachęcił do podejmowania stylu życia, w którym jest mniej odpadów i mniej niepotrzebnej konsumpcji: wykorzystując zasoby tak oszczędnie, jak to możliwe, praktykując radosną wstrzemięźliwość, utylizując i przerabiając odpady na surowce wtórne oraz korzystając z coraz bardziej dostępnych produktów i usług, które są odpowiedzialne ekologicznie i społecznie– zachęcił Franciszek.

Reklama

Papież podkreślił też potrzebę zmiany polityki publicznej, rządzącej naszymi społeczeństwami i kształtującej życie dzisiejszej i przyszłej młodzieży. Polityka gospodarcza, która sprzyja skandalicznemu bogactwu nielicznych, a warunkom degradacji dla wielu, oznacza koniec pokoju i sprawiedliwości – stwierdził. Wezwał do zakończenia ery paliw kopalnych.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Czy chrześcijanie powinni być „eko”?

Na zakończenie, nawiązując do trwającego w Kościele katolickim procesu synodalnego Ojciec Święty stwierdził, że „nasz Kościół synodalny musi być źródłem życia dla wspólnego domu i wszystkich, którzy w nim mieszkają. Musi on dawać życie, siejąc sprawiedliwość i pokój w każdym miejscu, do którego dociera„. W tym Czasie dla Stworzenia, jako idący za Chrystusem na naszej wspólnej drodze synodalnej, żyjmy, pracujmy i módlmy się, aby nasz wspólny dom znów obfitował w życie – pisze Franciszek w Orędziu na tegoroczne obchody Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę