Franciszek: musimy zadać sobie pytanie, co uczynić, aby przywrócić wartość pracy

Podczas audiencji generalnej papież zachęcił, aby zadać sobie pytanie "jaki wkład możemy wnieść, jako Kościół, aby praca została wyzwolona z logiki zwykłego zysku".

Fot: Cathopic/Santiago Mejía LC

Papież kontynuował cykl katechez o św. Józefie, opowiedział o nim, jako o człowieku pracy. Na wstępie Franciszek wyjaśnił, co oznacza określenie „cieśla” używane przez ewangelistów w odniesieniu do zawodu św. Józefa. Wyjaśnił, że to zajęcie wymagało sporo trudu i nie przynosiło wielkich zysków. Tego zawodu nauczył się od swojego ojca Jezus, co zdumiewało i zgorszyło jego rodaków.

Franciszek przypomniał w tym kontekście o wielu ludziach ciężkiej pracy, wyzyskiwanych, czy jej pozbawionych. Podkreślił, że praca jest istotnym elementem życia ludzkiego, a także na drodze uświęcenia.

„Praca powinna zostać wyzwolona z logiki zwykłego zysku”

Praca nie tylko służy zapewnieniu sobie godziwego utrzymania. Jest także miejscem, gdzie wyrażamy siebie, czujemy się użyteczni i uczymy się wielkiej lekcji konkretności, która pomaga życiu duchowemu, by nie stawało się spirytualizmem – powiedział. Zaznaczył, że praca jest sposobem wyrażania naszej osobowości, która z natury jest relacyjna.

Reklama
Reklama

Dzisiaj musimy zadać sobie pytanie, co możemy uczynić, aby przywrócić wartość pracy i jaki wkład możemy wnieść jako Kościół, aby została ona wyzwolona z logiki zwykłego zysku i mogła być przeżywana jako podstawowe prawo i obowiązek osoby, wyrażający i powiększający jej godność – stwierdził Franciszek.

Katechezę zakończył modlitwą św. Pawła VI do św. Józefa Robotnika z 1 maja 1969 roku.

kh, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę