Nasze projekty

Franciszek: Krzyż Chrystusa to znak nadziei, który nie zawodzi

„Krzyż Chrystusa jest jak latarnia morska wskazująca port statkom, które jeszcze płyną po wzburzonym morzu. Jest to znak nadziei, która nie zawodzi” – powiedział Ojciec Święty Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież omówił liturgię Triduum Paschalnego. Audiencja była transmitowana przez media z biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Youtube.com/Vatican News

Mówiąc o Mszy Wieczerzy Pańskiej Franciszek przypomniał, że jest to wieczór, w którym Chrystus pozostawił swoim uczniom testament swojej miłości w Eucharystii. Prosi On nas, abyśmy się wzajemnie miłowali, stając się sługami jedni drugich. Z kolei omawiając liturgię Męki Pańskiej Ojciec Święty wskazał, że adorując krzyż, „będziemy przeżywali drogę niewinnego Baranka złożonego w ofierze dla naszego zbawienia. Będziemy zanosili w umysłach i sercach cierpienia chorych, ubogich, odrzuconych przez ten świat; będziemy pamiętali o «barankach złożonych w ofierze», o niewinnych ofiarach wojen, dyktatur, codziennej przemocy, aborcji… Przed obraz ukrzyżowanego Boga przyniesiemy w modlitwie wielu, nazbyt wielu ukrzyżowanych dnia dzisiejszego, którzy tylko od Niego mogą otrzymać pocieszenie i sens swojego cierpienia”.

Następnie papież podkreślił, że Wielka Sobota to dzień milczenia. Jest to także dzień Maryi, która czuwała oczekując i zachowując nadzieję w obietnicę Boga, który wskrzesza umarłych. W ten sposób, w najbardziej mrocznej godzinie świata, stała się Matką wierzących, Matką Kościoła i znakiem nadziei. Jej świadectwo i Jej wstawiennictwo podtrzymują nas, gdy ciężar krzyża staje się dla nas zbyt ciężki – powiedział Franciszek. Dodał, że „Zmartwychwstały daje nam pewność, iż dobro zawsze zwycięża zło, że życie zawsze zwycięża śmierć, a naszym celem nie jest schodzenie coraz niżej, od smutku do smutku, ale wstępowanie ku temu, co wysokie. Zmartwychwstały Pan jest potwierdzeniem, że Jezus ma rację we wszystkim: obiecując nam życia poza śmiercią i przebaczenie ponad naszymi grzechami”.

Franciszek zauważył, że również w tym roku będziemy przeżywali celebracje paschalne w okolicznościach pandemii. Wskazał, że w wielu sytuacjach cierpienia „krzyż Chrystusa jest jak latarnia morska wskazująca port statkom, które jeszcze płyną po wzburzonym morzu. Jest to znak nadziei, która nie zawodzi; i mówi nam, że nawet jedna łza, nawet jeden jęk nie giną bezpowrotnie w Bożym planie zbawienia” – powiedział Ojciec Święty na zakończenie swej katechezy.

Reklama
Reklama

Franciszek do Polaków: Życzę wam radosnego spotkania ze Zmartwychwstałym

Pozdrawiam serdecznie Polaków. Jutro wejdziemy w Triduum paschalne, w tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Jego zbawcze dzieło jest ostatecznym objawieniem miłości Boga, który przebacza, okazuje miłosierdzie i daje nam nowe życie. Niech radość wielkanocnego poranka, pomimo zmagań z pandemią, opromieni was nadzieją, ufnością i pokojem. Życzę wam radosnego spotkania ze Zmartwychwstałym Panem i z serca wam błogosławię – powiedział papież w słowie skierowanym do Polaków.

ag/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę