Nasze projekty

Franciszek: Europa potrzebuje nadziei

"Musimy dać na nowo nadzieję naszym społeczeństwom europejskim, zwłaszcza nowym pokoleniom. Jak możemy bowiem przyjąć innych, jeśli sami nie mamy najpierw perspektywy otwartej na przyszłość?" - mówił papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

fot. vatican news/youtube.com

Papież Franciszek podsumował dziś swoją podróż apostolską do Marsylii, gdzie wziął udział w zakończeniu Spotkań Śródziemnomorskich. Komentując hasło spotkania w Marsylii – „Mozaika nadziei”, w którym uczestniczyli biskupi, burmistrzowie oraz młodzi z regionu Morza Śródziemnego, papież podkreślił, że region ten powinien stać się laboratorium cywilizacji i pokoju. Musi być miejscem spotkania, a nie konfrontacji życia, i nie śmierci – stwierdził.

ZOBACZ: Jak pielgrzymowali papieże?

Franciszek przypomniał, że ta część Europy jest kolebką chrześcijaństwa, a Ewangelia każe nam patrzeć na siebie jako braci i siostry, dzieci tego samego Boga. Zauważył, że żyjemy w czasach naznaczonych przymusowymi migracjami. Wzywają nas one „do dokonania fundamentalnego wyboru: wyboru między obojętnością a braterstwem” – powiedział papież.

Reklama

Podsumowując wnioski spotkania w Marsylii papież wskazał na bardziej ludzkie i pełne nadziei spojrzenie na problemy regionu Morza Śródziemnego, odnoszące wszystko do godności osoby ludzkiej i jej godności. Jego konsekwencją powinno być także budowanie braterskich relacji między ludźmi i przyjaźni społecznej. Zaapelował, by ta nadzieja wyrażała się w zapewnieniu osobom możliwości swobodnego wyboru czy chcą migrować, czy też pozostać w swoim kraju pochodzenia. Wymaga to osobistego nawrócenia, solidarności społecznej i konkretnych działań ze strony rządów na szczeblu lokalnym i międzynarodowym. Po drugie, dla tych, którzy nie mogą pozostać w swojej ojczyźnie chodzi o przygotowanie struktur zapewniających im bezpieczeństwo podczas podróży oraz przyjęcia i integracji w miejscu, do którego przybywają – wskazał Franciszek.

ZOBACZ: Aneta Liberacka: młodzi szukają żywego Boga

„Musimy dać na nowo nadzieję naszym społeczeństwom”

Papież wezwał także do dania na nowo nadziei społeczeństwom europejskim, zwłaszcza zapewnienia młodym perspektyw na przyszłość. Musimy dać na nowo nadzieję naszym społeczeństwom europejskim, zwłaszcza nowym pokoleniom. Jak możemy bowiem przyjąć innych, jeśli sami nie mamy najpierw perspektywy otwartej na przyszłość? W jaki sposób młodzi ludzie pozbawieni nadziei, zamknięci w swojej prywatności, zaabsorbowani radzeniem sobie z brakiem perspektyw życiowych, mogą otworzyć się na spotkanie i dzielenie się? Nasze społeczeństwa bardzo często dotknięte indywidualizmem, konsumpcjonizmem i pustymi rozrywkami muszą się otworzyć, dotlenić swoje dusze i ducha, a wówczas będą w stanie odczytać kryzys jako szansę i stawić mu czoła w sposób pozytywny – mówił papież.

Reklama

Podkreślił konieczność otwartości a także odnalezienia na nowo przez Europę pasji i entuzjazmu. Europa musi na nowo odnaleźć pasję i entuzjazm, a w Marsylii mogę powiedzieć, że je znalazłem: w jej pasterzu, kardynale Aveline, w kapłanach i osobach konsekrowanych, w wiernych świeckich zaangażowanych w działalność charytatywną, w edukację, w ludzie Bożym, który okazał wielką serdeczność podczas Mszy św. na stadionie Vélodrome – powiedział.

Dziękując wszystkim, którzy umożliwili jego podróż apostolską papież zaapelował, aby region Morza Śródziemnego stał się mozaiką cywilizacji i nadziei.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę