Nasze projekty

Franciszek do niepełnosprawnych: Kościół was miłuje i potrzebuje każdego z was

"Pragnę zwrócić się wprost do was, przeżywających wszelki rodzaj niepełnosprawności, żeby wam powiedzieć, że Kościół was miłuje i potrzebuje każdego z was, aby wypełniać swoją misję w służbie Ewangelii" - podkreśla papież Franciszek w orędziu na Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

fot. Mazur/episkopat.pl

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych i będzie obchodzony 3 grudnia.

Papież podkreśla, że powołaniem każdego chrześcijanina jest przyjaźń z Jezusem. Ufna i osobista przyjaźń z Jezusem może być duchowym kluczem do zaakceptowania ograniczeń, których wszyscy doświadczamy i do przeżywania naszego stanu w sposób pojednany. Może ona zrodzić radość, która napełnia serce oraz całe życie, ponieważ, jak napisał pewien wielki egzegeta, przyjaźń z Jezusem jest iskrą, która rozpala entuzjazm – zapewnia Franciszek.

„Kościół jest u boku tych z was, którzy nadal walczą z koronawirusem”

Franciszek zachęca osoby niepełnosprawne, aby wniosły swój wkład w rozpoczęty proces synodalny, ponieważ Kościół jest również ich domem. Papież potępia wszelkie formy ich dyskryminacji, w tym braku opieki duchowej.

Reklama

W obliczu dyskryminacji, to właśnie przyjaźń Jezusa, którą wszyscy otrzymujemy jako niezasłużony dar, odkupia nas i pozwala nam przeżywać różnice jako bogactwo. Nie nazywa On nas bowiem sługami, kobietami i mężczyznami o połowicznej godności, lecz przyjaciółmi: zaufanymi, godnymi poznania wszystkiego, co On otrzymał od Ojca – stwierdza papież.

Franciszek nawiązuje również do pandemii, nazywając ostatnie miesiące jako okres próby. Przypomina szczególne trudności i cierpienia, jakie napotkały osoby niepełnosprawne.

Kościół jest u boku tych z was, którzy nadal walczą z koronawirusem. Jak zawsze podkreśla on potrzebę, aby wszyscy byli otoczeni opieką, a stan niepełnosprawności nie stanowił przeszkody w dostępie do najlepszej osiągalnej opieki – pisze papież.

Reklama

„Nie ma nikogo, kto byłby tak słaby, że nie może się modlić”

Papież zaznacza, że Ewangelia jest skierowana do wszystkich, w tym osób, które żyją całkowicie zależne od innych, jednak one też mogą się modlić.

W modlitwie jest misja dostępna dla wszystkich, a ja chciałbym powierzyć ją wam w sposób szczególny. Nie ma nikogo, kto byłby tak słaby, że nie może się modlić, uwielbiać Pana, oddawać chwałę jego świętemu imieniu i wstawiać się za zbawienie świata. Odkrywamy, że przed Wszechmogącym wszyscy jesteśmy równi – podkreśla Franciszek.

Jak dodaje, modlitwa osób niepełnosprawnych jest dziś potrzebna pilnej, niż kiedykolwiek. Wszyscy możemy to zrobić, nawet jeśli, tak jak Mojżesz, potrzebujemy wsparcia, to jesteśmy pewni, że Pan wysłucha naszej prośby – wskazuje Franciszek w orędziu na Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Reklama

kh/KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę