Nasze projekty

Franciszek: czy umiemy się cieszyć z powodu innych?

"Kto ma serce współbrzmiące z Bogiem, ten, widząc skruchę człowieka, niezależnie od tego, jak poważne są jego błędy, raduje się” – powiedział papież przed modlitwą Anioł Pański.

fot. Vatican News/YouTube

Papież nawiązał do czytanej w IV niedzielę Wielkiego Postu przypowieści o synu marnotrawnym (Łk 15, 11-32), mówiącej w istocie o miłości i oczekiwaniu ojca na nas grzeszników. Przypomniał, że jest w niej ukazany także starszy syn, protestujący z powodu miłosierdzia ojca okazanego jego bratu. Franciszek określił jego relację z ojcem jako daleką, co paradoksalnie sprawia, że to on znalazł się poza domem. Podkreślił słowa ojca: „trzeba było weselić się i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył” (w. 32).

„Czy umiemy się cieszyć z powodu innych?”

Franciszek wskazał, że weselić się, to znaczy okazywać nasze uczucia tym, którzy pokutują lub są w drodze, tym, którzy przeżywają kryzys lub są daleko. Jak wiele dobrego może uczynić otwarte serce, prawdziwe wysłuchanie, przejrzysty uśmiech; trzeba się weselić, a nie sprawiać, by ludzie czuli się nieswojo! – powiedział papież.

Franciszek stwierdził, że dla tych, których serce współbrzmi z Bogiem, radość wypływa także z dostrzeżenia skruchy człowieka. Kto ma serce współbrzmiące z Bogiem, ten, widząc skruchę człowieka, niezależnie od tego, jak poważne są jego błędy, raduje się. Nie pozostaje obojętny na błędy, nie wskazuje palcem na zło, lecz cieszy się z dobra, bo dobro drugiego człowieka jest także moim dobrem! Czy umiemy w ten sposób patrzeć na innych? Czy umiemy się cieszyć z powodu innych? – zapytał.

Reklama

Niech Dziewica Maryja uczy nas przyjmować Boże miłosierdzie, aby stało się ono światłem, w którym patrzymy na swego bliźniego – stwierdził papież przed odmówieniem modlitwy Anioł Pański i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę