Nasze projekty

Franciszek: bez wiary wszystko się wali, a bez modlitwy wiara gaśnie

"Poprzez chwile kryzysów i wychodzenia z nich uświadamiamy sobie, że bez wiary nie moglibyśmy rozwiązać naszych problemów" - mówił papież podczas środowej audiencji ogólnej, którą transmitowano z biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Papież przypomniał, że modlitwy uczymy się przede wszystkim w naszych domach, a następnie na drodze rozwoju, dzięki spotkaniom z innymi świadkami i nauczycielami modlitwy.

Dar modlitwy jest wspaniałym dziedzictwem, a doświadczenie modlitwy zasługuje na to, by je coraz bardziej pogłębiać. Nasza wiara rozwija się wraz z nami, a tchnieniem wiary jest modlitwa: wzrastamy w wierze na tyle, na ile uczymy się modlić. Poprzez chwile kryzysów i wychodzenia z nich uświadamiamy sobie, że bez wiary nie moglibyśmy rozwiązać naszych problemów, i że modlitwa pomagała nam w tym. Nie tylko modlitwa osobista, ale także modlitwa wspólnoty, która nam towarzyszyła i wspierała nas – mówił Franciszek.

„Bez wiary wszystko się wali”

Ojciec Święty podkreślił znaczenie, jakie dla wspólnoty wierzących a także dla całego społeczeństwa ma życie monastyczne, poświęcone modlitwie i pracy. Zauważył, że zły duch, który walczy z Kościołem pragnie osłabić przede wszystkim rytm życia modlitewnego jego członków. Przypomniał znaczenie modlitwy w życiu i działalności świętych, podtrzymujących świat, nie za pomocą broni pieniędzy i władzy, ale za pomocą oręża modlitwy.

Reklama
Reklama

Święci kobiety i mężczyźni ukazują nam, że ich siłą była modlitwa, która podsycała płomień ich wiary tak, jak to czyni olej w lampach. Lampa wiary będzie zawsze płonąć na ziemi, tak długo, jak będzie olej modlitwy – podkreślił.

Papież wskazał na zakończenie, że zasadniczym zadaniem Kościoła jest trwanie na modlitwie i wychowywanie do modlitwy. Bez światła tej lampy nie bylibyśmy w stanie dostrzec drogi dla ewangelizacji; nie moglibyśmy zobaczyć twarzy naszych braci i sióstr, do których mamy się zbliżyć i którym mamy służyć; nie moglibyśmy oświetlić pomieszczenia, w którym spotykamy się we wspólnocie… Bez wiary wszystko się wali; a bez modlitwy wiara gaśnie. Dlatego Kościół, będący domem i szkołą komunii, jest domem i szkołą modlitwy – stwierdził Franciszek na zakończenie swej katechezy.

„Niech wasze domy stają się domami modlitwy”

W czasie audiencji ogólnej papież zwrócił się również do Polaków. Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Życzę Wam, aby w przeżywanym okresie wielkanocnym, Wasze domy stały się szkołami modlitwy, w których będziecie mogli na nowo odkryć obecność Chrystusa Zmartwychwstałego. Niech On napełni Wasze serca Swoimi paschalnymi darami: pokojem, nadzieją i radością. Z serca Wam błogosławię! – powiedział Franciszek.

Reklama
Reklama

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite