Nasze projekty

Franciszek: Bez otwartości na niespodzianki Boga wiara staje się nudną litanią

Do otwartości oczu i serc „na zadziwienie, na niespodzianki Boga, na Jego pokorną i ukrytą obecność w codziennym życiu” – zachęcił Ojciec Święty Franciszek w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Cathopic/Santiago Mejia LC

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii, czytanego w 14 niedzielę zwykłą (Mk 6, 1-6), mówiącego o lekceważeniu Jezusa przez mieszkańców jego rodzinnego miasta – Nazaretu. Zauważył, że znają oni Jezusa, ale Go nie uznają, posiadają wiedzę powierzchowną, która nie uznaje wyjątkowości Jego osoby. Dodał, że taka postawa grozi nam wszystkim: wydaje się nam, że wiemy bardzo wiele o danej osobie, że przyklejamy jej etykietkę i zamykamy ją w naszych uprzedzeniach.

Franciszek przestrzegł, że jeśli zwycięży w nas wygoda przyzwyczajenia i dyktatura uprzedzeń, to może się to odbić także na naszej relacji z Bogiem. Ale bez otwartości na nowość i niespodzianki Boga, bez zadziwienia, wiara staje się nudną litanią, która powoli wygasa – zauważył Ojciec Święty.

Papież podkreślił, że brak uznania i wiary w Jezusa mieszkańców Nazaretu wynika z odrzucenia przez nich skandalu wcielenia Boga, Jego konkretności, Jego „codzienności”. Tymczasem Bóg przyjął ciało: pokorny, czuły, ukryty, staje się nam bliski przebywając w normalności naszego codziennego życia. I tak, jak rodakom Jezusa, grozi nam, że kiedy przechodzi obok nas, nie rozpoznajemy Go, albo raczej jesteśmy Nim zgorszeni – stwierdził Franciszek.

Reklama

Prośmy teraz w modlitwie Matkę Bożą, która przyjmowała tajemnicę Boga w codziennym życiu Nazaretu, abyśmy mieli oczy i serca wolne od uprzedzeń i otwarte na zadziwienie, na niespodzianki Boga, na Jego pokorną i ukrytą obecność w codziennym życiu – powiedział Ojciec Święty przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.

ag/KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę