Dwóch Papieży w Watykanie

Przed 62 dniami wyleciał do Castel Gandolfo jako urzędujący Papież dziś do Watykanu wrócił jako Papież emeryt. Benedykta XVI przed jego nowym domem serdecznie powitał Franciszek. Było to ich drugie osobiste spotkanie i drugi raz kiedy świat zobaczył ramię w ramię… dwóch Papieży.

Dwóch Papieży w Watykanie

Kiedy 28 lutego Benedykt XVI opuszczał Watykan w całym Rzymie zabrzmiały wszystkie dzwony. Dziś o tym, że wraca świadczyły oczy wiernych wzniesione w niebo i wypatrujące śmigłowca. Starsza kobieta wyznała, że  przyszła specjalnie na Plac św. Piotra, by powitać Benedykta XVI swoją modlitwą.

 

Reklama
Reklama

Gdy śmigłowiec pojawił się na tle kopuły bazyliki watykańskiej wzniosła w górę ręce oplecione różańcem. Japońscy turyści pytali z zaciekawieniem: „Co się dzieje?”.

 

Dwaj żandarmi pilnujący porządku stanęli na baczność i salutowali dopóki helikopter nie zniknął im z oczu.

Reklama
Reklama

Świadomość tego, że uczestniczymy w pisaniu nowej karty w historii Watykanu i Kościoła była wyczuwalna.

 

Ceremonia powitania na watykańskim lądowisku była skromna. Trzeba jednak podkreślić, że Papieża emeryta witały osoby najważniejsze w Watykanie: sekretarz stanu, dziekan kolegium kardynalskiego i przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. 

Reklama

 

Najbardziej wzruszający moment miał jednak miejsce przed nowym domem Papieża seniora. Wyraźnie posuniętego w latach, z trudem idącego i podpierającego się laską Benedykta XVI ciepło i bardzo serdecznie powitał Franciszek.

 

Następnie razem poszli do kaplicy na chwilę wspólnej modlitwy. Po raz pierwszy w Watykanie zobaczyliśmy dwóch mężczyzn w białej papieskiej sutannie. Patrząc na kruchość Benedykta XVI być może lepiej zrozumieliśmy jego decyzję o ustąpieniu.

 

Domem Benedykta XVI stał się teraz gruntownie wyremontowany klasztor w Ogrodach Watykańskich. W tym miejscu, na prośbę Jana Pawła II od 13 maja 1994 r., wznoszona była przez siostry klauzurowe nieustanna modlitwa w intencjach Papieża i Kościoła. Dziś tę misję przejął Benedykt XVI.

Dwóch Papieży w Watykanie

Znany ze swej skromności i prostoty Papież emeryt zabrał do nowego domu fortepian, kilkadziesiąt tysięcy gromadzonych przez lata książek i stare meble, które służyły mu latami zanim został wybrany na Stolicę Piotrową. Potem trafiły do watykańskiego magazynu. Teraz zostały odkurzone i przywrócone do codziennego użycia.

 

Wraz z Benedyktem XVI zamieszkał jego sekretarz abp Georg Gänswein oraz członkinie stowarzyszenia Memores Domini, które przez osiem lat zajmowały się papieskim gospodarstwem. Przygotowano także specjalny pokój dla ks. Georga Ratzingera.

Z okien swego apartamentu Papież emeryt widzi Pałac Apostolski i kopułę bazyliki watykańskiej. Od Domu św. Marty gdzie mieszka Franciszek dzieli go spokojnym krokiem 10 minut drogi.

Wciąż nie wiadomo jak będzie wyglądała codzienność Watykanu z dwoma Papieżami. Do tej pory spotkali się dwukrotnie, kilka razy Franciszek do niego telefonował.

 

Pewne jest jednak to, że za kilka miesięcy do naszych rąk trafi encyklika o wierze dwóch Papieży. Pisać ją zaczął jeszcze Benedykt XVI, a kończy Franciszek. Trudno będzie o bardziej pasjonującą lekturę.

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę