Nasze projekty

Bóg nigdy nie powie „nie” sercu, które Go szczerze wzywa

– Drugie przykazanie Boże jest „zaproszeniem do związku z Bogiem bez obłudy, do relacji, w której powierzamy się Jemu ze wszystkim, czym jesteśmy – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.

Na wstępie Franciszek zauważył, że przykazanie: „Nie będziesz wymawiał imienia Pana, Boga twego, bez szacunku” (Wj 20, 7) stanowi zachętę, by nie obrażać imienia Boga i nie używać go niewłaściwie. Ale interpretując je głębiej, należy dostrzec, że chodzi o relację z Bogiem bez obłudy, formalizmu i kłamstwa. Podkreślił, że prawdziwa znajomość imienia Boga prowadzi do przemiany życia, wejścia w kontakt z samym życiem Boga, który jest miłosierdziem.

Następnie papież wskazał, że dla nas chrześcijan, to przykazanie jest wezwaniem, abyśmy przeżywali nasze codzienne działania w odczuwalnej i rzeczywistej relacji z Bogiem, to jest w Jego miłości. Można bowiem przeżywać fałszywą relację z Bogiem. – To słowo Dekalogu jest właśnie zaproszeniem do związku z Bogiem bez obłudy, do relacji, w której powierzamy się Jemu ze wszystkim, czym jesteśmy – podkreślił Ojciec Święty.

Franciszek zauważył, że święci potrafią poruszyć nasze serca, gdyż widzimy w nich autentyczność, prawdziwe relacje, radykalizm. – Jeśli będzie przybywało chrześcijan, którzy biorą na siebie imię Boga bez fałszu, praktykując w ten sposób pierwszą prośbę «Ojcze nasz (…) święć się imię twoje» – to przepowiadanie Kościoła będzie bardziej wysłuchane i okaże się bardziej wiarygodne – powiedział papież. Zachęcił, by brać na siebie imię Boga, ponieważ On wziął na siebie nasze imię.

Reklama
Reklama

– Każdy może przyzywać świętego imienia Pana, który jest miłością wierną i miłosierną, w każdej sytuacji, w jakiej się znajduje. Bóg nigdy nie powie «nie» sercu, które szczerze Go przyzywa – stwierdził Ojciec Święty na zakończenie swojej katechezy.


KAI/ot

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite