Nasze projekty

Zmarł emerytowany arcybiskup Toledo, kard. Francisco Alvarez Martinez

W szpitalu w Madrycie po długiej chorobie zmarł dziś rano w wieku 96 lat emerytowany arcybiskup Toledo, kardynał Francisco Álvarez Martinez. Kierował tą metropolią w latach 1995-2002. Po jego śmierci Kolegium Kardynalskie liczy 214 członków, w tym 120 posiadających prawo do udziału w ewentualnym konklawe.

fot. Conferencia Episcopal Española/CC BY-SA 2.0/wikipedia.org

Kard. Francisco Alvarez Martinez urodził się 14 lipca 1925 roku, w mieście Llanera w Asturii. Studiował w seminarium w Oviedo i tam przyjął święcenia 11 czerwca 1950. Uzupełniał studia na uniwersytetach w Salamance i Comillas (gdzie obronił doktorat z prawa kanonicznego). Podjął pracę w rodzinnej archidiecezji Oviedo, gdzie obok pracy duszpasterskiej pełnił wysokie funkcje w kurii biskupiej.

13 kwietnia 1973 został mianowany biskupem Tarazony, otrzymał sakrę 3 czerwca 1973 w Tarazonie z rąk arcybiskupa Luigiego Dadaglio, ówczesnego nuncjusza apostolskiego w Hiszpanii. Od lipca 1975 był administratorem apostolskim sede plena diecezji Calahorra-La Calzada y Logrono, a od grudnia 1976 (po rezygnacji dotychczasowego ordynariusza Abilio del Campo y de la Bárcena) biskupem tej diecezji. W maju 1989 przeszedł na stolicę biskupią Orihuela-Alicante. W czerwcu 1995 został promowany na arcybiskupa Toledo i prymasa Hiszpanii; przeszedł w stan spoczynku w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego w październiku 2002.

W lutym 2001 Jan Paweł II mianował go kardynałem, nadając tytuł prezbitera S. Maria „Regina Pacis” na Monte Verde. Kard. Álvarez Martínez brał udział w zgromadzeniach Synodu Biskupów, między innym w II Zgromadzeniu dla Europy w październiku 1999 (na specjalne zaproszenie papieskie). W kwietniu 2005, na krótko przed ukończeniem 80 roku życia, kard. Alvarez brał udział w konklawe, na którym został wybrany Benedykt XVI.

Reklama

Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 214 członków, w tym 120 posiadających prawo do udziału w ewentualnym wyborze papieża.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę