Nasze projekty

Żegnamy Bohaterów. Dziś w Wilnie pogrzeb przywódców Powstania Styczniowego

Gdyby nie ulewne deszcze, które zmoczyły zbocze Góry Zamkowej w Wilnie w 2017 r. do dziś nie wiedzielibyśmy, gdzie zostali pochowani. Dziś w Wilnie, w obecności prezydentów Polski i Litwy oraz władz Białorusi, Ukrainy i Łotwy odbywa się uroczysty pogrzeb przywódców Powstania Styczniowego, rozstrzelanych tu w 1863 r.

Wśród szczątków uroczyście chowanych dziś na Rossie znajdują się główni przywódcy Powstania Zygmunt Sierakowski i Wincenty Konstanty Kalinowski. Do katedry w Wilnie wniesiono uroczyście łącznie 20 trumien ze szczątkami odnalezionych w 2017 r. bohaterów walki o niepodległość. Choć po straceniu ich z wyroku cara w roku 1863 i 1864 nie było pewności, gdzie znajdują się ich ciała, rodziny i tak podtrzymywały pamięć o miejscu ich stracenia, domyślając się, że także tam ich pochowano. Nie mieli jednak oficjalnych grobów, na których można się modlić, a jedynie tablice upamiętniającą stracenie. Teraz okazało się, że było to również miejsce potajemnego pochówku. „Góra zapłakała nad losem walczących o niepodległość” – powiedział teraz na konferencji prasowej prezydent Litwy Gitanas Nauseda nawiązując do przypadkowego odkrycia tego miejsca po osunięciu się zbocza.

Dziś w południe w ich intencji odbywa się Msza pogrzebowa, którą koncelebruje m.in. biskup polowy WP Józef Guzdek. Uczestniczą w niej również przedstawiciele władz Białorusi, Ukrainy i Łotwy oraz prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką i prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Kraje te, podobnie jak Litwa i Polska, wśród powstańców styczniowych mają swoich narodowych bohaterów.

Na cześć poległych we wszystkich kościołach Wilna biją dzwony.

Reklama
Reklama

Po Mszy św. w uroczystej procesji trumny ze szczątkami bohaterów zostaną przeniesione na historyczny cmentarz na Rossie, gdzie już spoczywa wielu polskich bohaterów.

 

 

Reklama

ad/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite