Nasze projekty

Zakaz pokazywania symboli religijnych w czasie egzaminu online

Uniwersytet w Turynie przygotował listę zasad, jakie będą obowiązywać studentów w czasie zbliżających się egzaminów. Na ekranie komputera nie może być widać w tle krzyży ani innych symboli religijnych.

Na czas sesji uczelnia planuje wprowadzić m.in. specjalne kontrolne oprogramowanie mające zapobiec ściąganiu, a także zakaz pokazywania w czasie egzaminu jakichkolwiek symboli politycznych i religijnych.

Atak na wolność religijną

Studenci uznali niemanifestowanie swych poglądów politycznych za słuszne, jednak część dotycząca symboli religijnych spotkała się z mocną falą krytyki. Pojawiły się głosy, że to ewidentny atak na wolność religijną oraz że w przyszłości może on doprowadzić do zakazu noszenia na uczelni łańcuszka z krzyżykiem czy różańca na nadgarstku. Obawy dotyczą także noszenia innych symboli religijnych.

Studenci na innych włoskich uczelniach obawiają się, że także u nich zostaną wprowadzone podobne zasady. A od tego, jak podkreślają, już tylko jeden krok do wyrugowania symboli religijnych z przestrzeni publicznej. Jednocześnie zwracają uwagę, że egzaminator, wchodząc dzięki internetowi do ich domów, nie może decydować o tym, co znajduje się w ich prywatnej przestrzeni. Przypominają też, że krzyże na ścianach włoskich domów i wiszące na nich obrazy religijne, są częścią chrześcijańskiej kultury Włoch, której nie można ignorować, a tym bardziej wymazać. Jeden ze studentów stwierdził, że nie usunie z biurka figurki świętego ojca Pio, nawet jeśli przez to nie będzie mógł podejść do egzaminu.

Reklama

„To wstyd”

Nie zabrakło także reakcji politycznej. To wstyd, że w sytuacji totalnego nieładu, w jakim Uniwersytet znajduje się od ponad roku, priorytetem uczelni jest zakazanie na lekcjach online krzyża i innych symboli religijnych, co ogranicza wolność uczniów nawet w ich domach – powiedział Enrico Forzes, radny Fratelli d’Italia .

Posłanka z Turynu Augusta Montaruli zapowiedziała, że ​​”jeśli projekt rozporządzenia zostanie przyjęty, zapewnimy bezpłatną pomoc prawną wszystkim studentom, którzy czują się dyskryminowani”. Wiara i decyzja o zachowaniu symboli religijnych w domu należą do sfery osobistej – podkreśliła Montaruli.

Jak donosi turyńskie wydanie Corriere della sera, uczelnia w odpowiedzi na krytykę nie opublikowała jeszcze ostatecznego regulaminu sesji. Władze uczelni twierdzą, że „regulamin egzaminów zdalnych jest w trakcie opracowywania we współpracy z przedstawicielami studentów”.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: YouTube usunął największy kanał obrońców życia

os, KAI, il Giornale, secoloditalia.it/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę