Zadajemy sobie pytanie: Boże, jak możemy pozostać ludźmi pośród tego piekła?

„Odkrywamy ohydne zbrodnie przemocy seksualnej jako broń przeciwko pokojowej, niewinnej ludności. Nasz prezydent mówił o przypadku gwałtu na niemowlęciu. Zadajemy sobie pytanie: Boże, jak możemy pozostać ludźmi pośród tego piekła?" - powiedział abp Światosław Szewczuk.

fot. Володимир Зеленський/Facebook

Abp Szewczuk poświęcił codzienne orędzie wojenne kolejnym zbrodniom, których dopuszczają się rosyjscy żołnierze.

W ciągu ostatniego dnia i ostatniej nocy Ukraina po raz kolejny zadrżała na widok nowych zbrodni popełnianych na naszej ziemi. Wczoraj nasz bohaterski Charków został poddany nowemu ciężkiemu ostrzałowi. Ludzie zostali zmuszeni do opuszczenia swoich dzielnic, ponieważ w ich domy strzelano bombami, rakietami i inną bronią. Zastosowano najnowszy rodzaj broni: bomby były zrzucane ze spadochronów, nie wybuchały od razu, a dopiero wtedy, gdy ktoś się do nich zbliżył – powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

„Rosyjscy najeźdźcy celowo bombardują i ostrzeliwują drogi ewakuacyjne”

Abp Szewczuk zaznaczył, że „Ukraina staje się dziś najbardziej zanieczyszczonym terytorium na świecie, jeśli chodzi o zanieczyszczenia powybuchowe, i to jest prawdziwa katastrofa, która będzie nas prześladować przez lata”.

Reklama

Duchowny mówił o kolejnej zbrodni na ludności cywilnej. Rosyjscy najeźdźcy celowo bombardują i ostrzeliwują drogi ewakuacyjne ludności cywilnej. Pocisk rozbił stację kolejową w centrum Ukrainy – wróg niszczy węzły, gdzie staramy się pomóc ludziom opuścić miejsca działań wojennych. Zwykli ludzie są dziś pierwszym celem tych, którzy chcą zabić Ukrainę – mówił abp Szewczuk.

„Pan Bóg dał nam seksualność, abyśmy kochali”

Abp Szewczuk rozważał dzisiaj szóste przykazanie Boże: «Nie cudzołóż!». Pan Bóg stworzył każdego z nas nie tylko powołanego do miłości, ale także zdolnego do wypełnienia tego powołania. Stworzył każdego z nas jako mężczyznę lub kobietę. I to poprzez naszą seksualność, która wskazuje na nasze ciało, naszą psychikę i nasze życie duchowe, Pan Bóg zaprasza nas do wyjścia z samotności na spotkanie z drugim człowiekiem. Znaczenie powołania, które jest zapisane w głębi tego sakramentu bycia mężczyzną lub kobietą, objawia się, gdy człowiek kocha – zaznaczył abp Szewczuk.

Przypomniał, że zgodnie z tradycją Kościoła, istnieją dwa sposoby realizacji tego powołania do miłości, a tym samym ujawnienia tajemnicy własnej seksualności. To jest małżeństwo i życie konsekrowane. Pan Bóg dał nam seksualność, abyśmy kochali, a następnie w miłości, abyśmy doszli do pełni życia i przekazali w błogosławionym małżeństwie nowe życie przyszłym pokoleniom – powiedział abp Szewczuk.

Reklama

„Kto by pomyślał, że seksualność może stać się bronią upokorzenia innej, słabszej osoby”

Zwrócił uwagę, że „podczas wojny widzimy, że seksualności nie używa się do miłości, ale do wojny”. Kto by pomyślał, że seksualność może stać się bronią upokorzenia innej, słabszej osoby i stać się narzędziem przemocy – podkreślił abp Szewczuk, a następnie dodał: Rozumiemy, że tylko mocą Bożą możemy zapobiec wypaczeniu naszego ludzkiego sposobu komunikacji i życia.

Niech Bóg błogosławi naszych mężczyzn i kobiety. Pobłogosław naszych małżonków. Pobłogosław tych, którzy nawet podczas wojny pielęgnują miłość małżeńską, lojalność i nierozerwalność życia małżeńskiego. Pobłogosław tych wszystkich, którzy nawet w czasie wojny nie boją się rodzić dzieci. Panie, ratuj tych wszystkich, którzy dar Twojej seksualności czynią narzędziem wojny i przemocy seksualnej. Boże, zbaw Ukrainę od grzechu, od nienawiści do tych, którzy nami gardzą. Daj nam siłę do kochania. Niech Bóg błogosławi naszą armię, błogosławi nasz bohaterski naród ukraiński – zaapelował abp Szewczuk i poprosił o modlitwę.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę