Nasze projekty

Wysłannik papieża pojechał do Buczy. „To cierpienie dla całego cywilizowanego świata”

Kardynał Matteo Zuppi, specjalny wysłannik papieża Franciszka do Kijowa, udał się w pierwszym dniu swego pobytu na Ukrainie do Buczy. W marcu 2022 roku rosyjskie wojska dopuściły się tam ludobójstwa, zabijając blisko 460 cywilów.

fot. Руслан Кравченко - голова Київської ОДА/facebook.com

W marcu 2022 roku podczas inwazji Rosji na Ukrainę Wojska Lądowe Federacji Rosyjskiej dopuściły się w Buczy zbrodni wojennej. Szacuje się, że w jej trakcie mogło zostać zamordowanych ponad 458 nieuzbrojonych ukraińskich cywilów.

CZYTAJ: „Poznałam męża po butach. Był torturowany”. Wstrząsające relacje z Buczy

Według doniesień ukraińskiej prasy, podczas podróży do regionu kardynałowi, wraz z nuncjuszem apostolskim na Ukrainie Visvaldasem Kulbokasem, towarzyszył gubernator obwodu kijowskiego Rusłan Krawczenko i przedstawiciele lokalnych władz.

Reklama

Gubernator Krawczenko powiedział dziennikarzom, że „wizyta w Buczu jest pierwszą wizytą wysłannika papieża Franciszka na Ukrainie, podczas której mógł na własne oczy zobaczyć, jak wysoką cenę płacą Ukraińcy za wolność i pokój na świecie”. Również w Buczu watykańska delegacja odwiedziła kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Pierwszego Powołanego, gdzie podczas okupacji pochowano 119 cywilów.

Takie historie są cierpieniem dla całego cywilizowanego świata – powiedział dziennikarzom gubernator, podkreślając, że wysłannik papieża mówił o masowych mordach cywilów przez nazistów w pobliżu Bolonii. Ukraińcy, bardziej niż ktokolwiek inny, chcą, aby takie straszne zbrodnie przeciwko ludzkości nigdy się nie powtórzyły – podsumował szef administracji regionalnej.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę