Nasze projekty

Ludobójstwo w Buczy. Tragiczne obrazy po wycofaniu się wojsk rosyjskich

Setki zabitych cywilów, masowy grób - to tragiczny obraz jaki zastano po wycofaniu się rosyjskich wojsk z obwodu kijowskiego. "Miasto Bucza było w rękach rosyjskich bydlaków przez kilka tygodni. Miejscowi cywile byli poddawani arbitralnym egzekucjom, niektórzy z rękami związanymi na plecach, ich ciała rozrzucone są na ulicach miasta" - napisano na Twitterze Ukraińskiego ministerstwa obrony.

fot. Defence of Ukraine/Twitter.com

Bucza w obwodzie kijowskim to miasto, które od początku rosyjskiej inwazji było szczególnie dotknięte atakami i gdzie toczyły się jedne z cięższych walk. Po wycofaniu się rosyjskich wojsk odkryto tam prawdziwą masakrę, jakiej Rosjanie dopuścili się na cywilach.

Nowa Srebrenica. Ukraińskie miasto Bucza było w rękach rosyjskich bydlaków przez kilka tygodni. Miejscowi cywile byli poddawani arbitralnym egzekucjom, niektórzy z rękami związanymi na plecach, ich ciała rozrzucone są na ulicach miasta – napisano na Twitterze Ukraińskiego ministerstwa obrony, dołączając do tego nagranie z Buczy.

Rozmiary zbrodni są porażające. Armia ukraińska uważa, że okupanci starali się zabić wszystkich mężczyzn w wieku 16–60 lat, czyli zdolnych do walki. Jednak wśród zabitych jest także mnóstwo kobiet. Większość ofiar zginęła od strzałów w głowę. Niektórzy mieli ręce skrępowane białymi taśmami. Kazali nam nosić takie na rękawach – mówiła jedna z mieszkanek Buczy.

Mieszkańcy miasta, którzy przetrwali masakrę, przekazali dziennikarzom, że na terenie pobliskiego kościoła św. Andrzeja i Wszystkich Świętych Rosjanie pochowali w masowym grobie nawet 300 cywilów. Amerykańska firma Maxar Technologies opublikowała zdjęcie satelitarne Buczy, na którym widać około 14-metrowy rów.

Reklama

„Co zrobiło waszej Rosji ukraińskie miasto Bucza?”

To sprawy odniósł się także w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy. Setki zabitych ludzi, zakatowanych, rozstrzelanych cywilów. Ciała na ulicach, zaminowane terytorium, zaminowane są nawet ciała zabitych. Wszędzie skutki szabrownictwa… – wymienił prezydent.

Na naszej ziemi było skoncentrowane zło: zabójcy, kaci, gwałciciele, szabrownicy, którzy nazywają siebie armią. I którzy zasługują tylko na śmierć po tym, co zrobili – dodał.

Reklama

Zwrócił się także do matek rosyjskich żołnierzy. Mówił do nich, aby zobaczyły ciała zabitych ludzi w Buczy, Irpieniu, Hostomlu.Co zrobili, dlaczego ich zabili? Co zrobił mężczyzna, który jechał rowerem po ulicy? Po co torturowali na śmierć zwykłych ludzi w zwykłym mieście? Dlaczego dusili kobiety po tym, jak wyrywali im kolczyki z uszu? Jak można było gwałcić kobiety i zabijać je na oczach dzieci? Znęcać się nad ich ciałami nawet po śmierci? Po co miażdżyli czołgami ciała ludzi? Co zrobiło waszej Rosji ukraińskie miasto Bucza? – pytał prezydent.

pa, interia.pl, tvn24.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę