Nasze projekty

Włochy: ogromne zainteresowanie powieścią o ustąpieniu Benedykta XVI

Ogromnym zainteresowaniem we Włoszech cieszy się powieść „Renuntio vobis” autorstwa Sergio Claudio Perroniego, przyjęta jako opowieść o ustąpieniu z papieskiego urzędu Benedykta XVI. Treść książki ma formę dialogu dwóch postaci – Starca i Gościa – i jest złożona w zdecydowanej mierze z cytatów ze Starego i Nowego Testamentu

Postać Starca, utożsamiana z papieżem seniorem, opowiada o swej niedawnej przeszłości słowami Psalmu 109: „Nie milcz, o Boże, którego wychwalam, bo rozwarli na mnie usta niecne i podstępne. Mówili ze mną językiem kłamliwym, osaczyli mnie nienawistnymi słowami i bez przyczyny mnie napastowali. Oskarżali mnie w zamian za miłość moją; a ja się modliłem. Odpłacili mi złem za dobre i nienawiścią za moją miłość”.

W wywiadzie radiowym włoski pisarz potwierdził, że Starzec „to papież, który zrezygnował z tronu”, a Gość „to tajemniczy zakonnik, który naciska na niego, jak uczeń, ciekaw, co było przyczyną decyzji, która tak zaskoczyła wszystkich”. Według Perroniego konfrontacja obu tych postaci, „która zamienia się w prawdziwe starcie, nie tylko dialektyczne, prowadzi do popierania swoich racji cytatami ze Starego i Nowego Testamentu, jak gdyby Pismo Święte było dla nich czymś w rodzaju moralnego tlenu”.

Perroni ujawnił, jak pisał swoją książkę. Najpierw wymyślił fabułę i przygotował zarys całości, następnie dobierał cytaty. Zajęło mu to, jak podkreślił, wiele czasu.

Reklama

Zainteresowanie powieścią „Renuntio vobis” we Włoszech jest ogromne.


sal (KAI Rzym) / Rzym

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę