Nasze projekty

Wizyta Papieża w Iraku to „zadanie narodowe”

Irackie MSZ poinformowało 1 marca, że mimo „ogromnych wyzwań” istnieje wola zrealizowania tej wizyty. Jak podaje iracka rozgłośnia Alsumaria, rzecznik ministerstwa, Ahmed al-Sahaf, oświadczył, że jest to "narodowe zadanie" i "rzadka szansa dla wszystkich grup etnicznych i religijnych w kraju do współpracy".

Na południu Iraku doszło w ostatnich dniach do eskalacji przemocy podczas demonstracji przeciwko rządowi prowincji Nasiriya. Były to największe zamieszki od czasu masowych protestów na przełomie lat 2019-2020. Media informowały o kilku ofiarach śmiertelnych i dziesiątkach rannych. W weekend gubernator prowincji Dhi Qar, Nazim al-Waeli ogłosił swoją dymisję.

Komitet ruchu protestacyjnego sformułował daleko idące żądania, ale obiecał zawiesić demonstracje do końca papieskiej wizyty. W starożytnym mieście Ur, nieopodal Nasirii, papież Franciszek ma 6 marca spotkać się na modlitwie z przedstawicielami różnych religii.

Stosunki polityczne w Iraku są nacechowane silnie przez silnie się od siebie różniące grupy religijne i etniczne. Ahmed al-Sahaf powiedział, że jego zdaniem papież świadomie i celowo odwiedza Irak jako społeczeństwo pluralistyczne.

Reklama
Reklama

os, KAI/Stacja7

 

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę