Nasze projekty

We Włoszech powstały pokoje do przytulania

W dobie pandemii kontakt fizyczny między członkami rodziny stał się utrudniony. We Włoszech jednak od pewnego czasu zaczęły funkcjonować izolatki, gdzie można bezpiecznie przytulić się do bliskich.

Twitter.com/@Avvenire_Nei

Specjalne pokoje powstają we włoskich domach opieki nad osobami starszymi, gdzie w czasie odwiedzin rodziny bliscy mogą przytulić się do seniorów.

Przed zakażeniem chroni przeźroczysta kurtyna. W niej zrobione są otwory na ręce. Dzięki takiej konstrukcji można przytulić się do bliskich i zminimalizować ryzyko zakażenia.

To było cudowne uczucie dla nas obojga. Głaskanie włosów, ściskanie rąk mojej mamy, przytulanie się. Nie robiłam tego od stycznia – mówi agencji Avvenire jedna z kobiet, która odwiedziła swoją starszą mamę w domu opieki.

Reklama

Konieczne jest ponowne zagwarantowanie kontaktu fizycznego. Nie ma nic lepszego niż przytulenie. To gest empatyczny, który podwyższa samoocenę, dodaje energii, i pozwala organizmowi uwolnić endorfiny i oksytocynę – mówi dyrektor weneckiego domu opieki Elisabetta Barbato.

Aby wejść do specjalnego pomieszczenia, rodzina musi przestrzegać ścisłego protokołu higieny i bezpieczeństwa.

Równocześnie włoskie Ministerstwo Zdrowia zastanawia się nad nowym protokołem dla domów opieki. Nowe przepisy mają umożliwić odwiedziny osób starszych przez rodziny. Rozważane jest stosowanie szybkich testów na koronariwusa.

Reklama

SPRAWDŹ: Niemiecki lekarz naprawi zdewastowaną figurę Matki Bożej

ag/Avvenire/Stacja7

 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę