Nasze projekty

We Włoszech powstały pokoje do przytulania

W dobie pandemii kontakt fizyczny między członkami rodziny stał się utrudniony. We Włoszech jednak od pewnego czasu zaczęły funkcjonować izolatki, gdzie można bezpiecznie przytulić się do bliskich.

Specjalne pokoje powstają we włoskich domach opieki nad osobami starszymi, gdzie w czasie odwiedzin rodziny bliscy mogą przytulić się do seniorów.

Przed zakażeniem chroni przeźroczysta kurtyna. W niej zrobione są otwory na ręce. Dzięki takiej konstrukcji można przytulić się do bliskich i zminimalizować ryzyko zakażenia.

To było cudowne uczucie dla nas obojga. Głaskanie włosów, ściskanie rąk mojej mamy, przytulanie się. Nie robiłam tego od stycznia – mówi agencji Avvenire jedna z kobiet, która odwiedziła swoją starszą mamę w domu opieki.

Reklama
Reklama

Konieczne jest ponowne zagwarantowanie kontaktu fizycznego. Nie ma nic lepszego niż przytulenie. To gest empatyczny, który podwyższa samoocenę, dodaje energii, i pozwala organizmowi uwolnić endorfiny i oksytocynę – mówi dyrektor weneckiego domu opieki Elisabetta Barbato.

Aby wejść do specjalnego pomieszczenia, rodzina musi przestrzegać ścisłego protokołu higieny i bezpieczeństwa.

Równocześnie włoskie Ministerstwo Zdrowia zastanawia się nad nowym protokołem dla domów opieki. Nowe przepisy mają umożliwić odwiedziny osób starszych przez rodziny. Rozważane jest stosowanie szybkich testów na koronariwusa.

Reklama

SPRAWDŹ: Niemiecki lekarz naprawi zdewastowaną figurę Matki Bożej

ag/Avvenire/Stacja7

 

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite