Walki na Kaukazie. Papież apeluje o pokój

Od kilku dni zaostrza się konflikt Armenii i Azerbejdżanu o Górny Karabach. To terytorium zamieszkałe w większości przez Ormian, ale formalnie należące do Azerów. O pokój w regionie zaapelował papież Franciszek.

„Modlę się o pokój na Kaukazie i proszę skonfliktowane strony o podjęcie konkretnych gestów dobrej woli i braterstwa, które będą mogły doprowadzić do rozwiązania problemów nie przy użyciu sił i broni, ale poprzez dialog i negocjacje” – powiedział Ojciec Święty i zachęcił wiernych zebranych na placu św. Piotra do krótkiej modlitwy w ciszy, w intencji pokoju na Kaukazie.

W niedzielę premier Amenii Nikola Paszynian ogłosił wprowadzenia stanu wojennego i powszechnej mobilizacji, w związku z narastającym konfliktem o Górny Karabach. Konflikt w tym rejonie trwa od 1988 roku. Do tej pory w walkach zginęło tam około 30 tysięcy osób.

To sporny teren między Azerbejdżanem i Armenią. W większości jest on zamieszkany przez Ormian, ale formalnie wchodzi w skład Azerbejdżanu. W rzeczywistości jednak należy do republiki Górskiego Karabachu – to kraj, który nie jest uznawany przez żadne inne państwo na świecie.

Reklama
Reklama

Armenia przeprowadziła ostrzał Terter. Azerbejdżan twierdzi, że ich przeciwnicy stracili ponad 500 żołnierzy i ponad 20 czołgów i pojazdów opancerzonych. Armenia zaprzeczyła temu i podała, że po jej stronie zginęło 30 osób. Jak podaje agencja AFP, w wyniku walk zginęło 32 wojskowych Górskiego Karabachu i 7 cywilów.

ah/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę