W Syrii i Iraku Państwo Islamskie znów rośnie w siłę

W Syrii i Iraku Państwo Islamskie znów rośnie w siłę. Do Mosulu powraca strach przed dżihadystami. Mieszkańcy tego miasta odnoszą wrażenie, że islamiści powracają. Przychodzą w nocy i penetrują do prawobrzeżnej części miasta – mówi Radiu Watykańskiemu Hardy Mède Mohammed politolog z paryskiej Sorbony, specjalista z zakresu Iraku i Syrii.

FOT. Tasnim News/Wikipedia

Jego zdaniem najbardziej spektakularnym przejawem odrodzenia Państwa Islamskiego była ofensywa na więzienie w Hassaké. W trwających 6 dni walkach zginęło ponad 300 osób. Akcja ta świadczy wyraźnie, że Państwo Islamskie ponownie czuje się na siłach, by przejąć kontrolę nad jakimś terytorium. Liczbę bojowników Państwa Islamskiego szacuje się na około 10 tys. – mówi Mède Mohammed.

Osobiście myślę, że mamy dziś do czynienia ze wzmocnieniem i reorganizacją Państwa Islamskiego zarówno w Syrii, jak i Iraku. Często słyszę, że Państwo Islamskie wróciło. To nieprawda. Ono zawsze tam było. Poniosło klęskę jako państwo. W tej formie już nie istnieje. Straciło kontrolę terytorialną. Ale pozostały tysiące bojowników, tak w Syrii, jak i Iraku. I od ubiegłego roku się reorganizują – powiedział.

W Iraku zgrupowali 11 federacji, każda ma swojego przywódcę. W Syrii mają jeszcze większy potencjał, bo posiadają wiele uśpionych komórek. Dziś widzimy, że postępuje reorganizacja. Oznacza to, że być może ponownie przejmą kontrolę nad terytorium – powiedział papieskiej rozgłośni Mède Mohammed.

Reklama
Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę