Nasze projekty

W Kairze kościół i meczet powstają obok siebie

Meczet i kościół koptyjski powstają obok siebie na tej samej działce w dzielnicy Mukattam w południowo-wschodnim Kairze. Obie budowle są już dobrze widoczne, ale data ich otwarcia nie jest jeszcze znana.

Idea zbudowania obok siebie meczetu i kościoła na znak bliskości między egipskimi muzułmanami i chrześcijanami zrodziła się w 2013 r., gdy po złożeniu z urzędu prezydenta Muhammada Mursiego z ugrupowania Braci Muzułmańskich doszło do licznych ataków islamistów na kościoły.

Według planów al-Babawiego, we wspólnej dla meczetu i kościoła przestrzeni znajdzie się biblioteka, w której będzie można czytać chrześcijańskie i muzułmańskie książki i o charakterze teologicznym, duchowym i religijnym. Nieobecne będą w niej publikacje inspirowane fanatyzmem religijnym lub wykorzystywane do obrażania wiary innych. Ma się tam znaleźć również ogród zabaw dla dzieci, w którym rodzice uczęszczający do kościoła lub meczetu będą mogli zostawić swe pociechy. Według zamysłu byłego parlamentarzysty pomoże to młodemu pokoleniu dorastać bez wzajemnych uprzedzeń.

Projekt w Mukattam jest traktowany jako pilotażowy i może być później powielany w innych dzielnicach Kairu i innych miastach Egiptu, dzięki wkładowi finansowemu muzułmańskich i chrześcijańskich przedsiębiorców.

Reklama
Reklama

Wola realizacji projektów architektonicznych sprzyjających wzajemnemu życiu ludzi należących do różnych religii jest popierana przez obecne władze Egiptu. Z woli prezydenta Abd al-Fattaha as-Sisiego, 45 km od centrum Kairu zbudowano wielki meczet i koptyjską katedrę. Ma tam powstać nowa stolica kraju.

kh, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę