Nasze projekty

W Jemenie trwa największy współczesny kryzys humanitarny. Wielu chorych leczy się tylko dzięki Caritas

Trzeba pracować cały miesiąc i nie wydawać na nic innego, aby zarobić na leki potrzebne w przypadku drobnej infekcji. Oczywiście jeśli ktoś ma pracę. A w zniszczonym przez wojnę domową kraju mało kto ją ma. Dlatego dla tysięcy Jemeńczyków przychodnie wspierane przez Caritas Polska są jedyną szansą na dostęp do służby zdrowia.

fot. materiały prasowe / Caritas

W Jemenie nie działa połowa ośrodków zdrowia, a wysokie ceny leków i usług medycznych sprawiają, że wielu ludzi nie stać na leczenie. Brak dostępu do opieki medycznej to, obok powszechnego ubóstwa, zagrożenia skutkami działań zbrojnych i zniszczenia infrastruktury w wyniku toczonych walk, jeden z powodów, dla których Jemen jest uważany za kraj dotknięty największym trwającym kryzysem humanitarnym.

Sprzedawca w sklepie zarabia miesięcznie ok. 50 tys. jemeńskich riali (YER), czyli 50 dolarów. Nauczyciel trochę więcej, 80–90 tys. YER. Za zwykły poród trzeba zapłacić 60 tys. YER, w razie komplikacji i potrzeby wykonania cesarskiego cięcia, ten koszt wzrasta do nawet 300 tys. YER – opowiada Tomasz Kania, szef misji Caritas Polska w Jemenie.

Pamiętajmy, że stałą pracę ma tu niewiele osób. Większość żyje z dorywczych, niskopłatnych zajęć, zdarzają się okresy, kiedy całe rodziny są pozbawione dochodu. Nic więc dziwnego, że bezpłatne porady lekarskie i leki dostępne w pięciu poradniach, którym obecnie pomagamy, są nieocenionym wsparciem dla wielu Jemeńczyków. Tylko w tym roku nasza pomoc trafiła do 40 tys. osób – dodaje Tomasz Kania.

Reklama
Reklama

Rośnie liczba pacjentów

Opinie szefa misji Caritas Polska potwierdzają sami Jemeńczycy. Reema Saleem Mohammed Ahmed, kierowniczka wspieranej przez Caritas Polska poradni medycznej w rybackiej wiosce Fokam przyznaje, że z pomocy placówki korzysta obecnie ok. 500 osób miesięcznie, a wcześniej było to od 70 do 80 osób. Po prostu nie mieliśmy środków na to, aby pomagać – tłumaczy.

Wtóruje jej Halah Ibrahim Mohammed, lekarka z przychodni w Fath na przedmieściach Adenu. Leki ostatnio niesamowicie zdrożały. Leczenie nawet niewielkiej infekcji wirusowej kosztuje ok. 50 tys. YER. To wielka radość, że pacjent może przyjść do tej poradni, bezpłatnie się zbadać i otrzymać potrzebne leki. Jest bardzo duża grupa pacjentów, którzy leczą się na cukrzycę i przychodzą wyregulować cukier oraz wysokie ciśnienie. Codziennie odwiedza poradnię ok. 50 osób. Odkąd otrzymujemy wsparcie, liczba pacjentów wzrosła z 3,6 tys. do ponad 5,1 tys. – to dużo w społeczności, która liczy 8 tys. osób – zauważa.

fot. materiały prasowe / Caritas

Poradnia wypełniła ogromną lukę w dostępie do służby zdrowia. Ludzie są tu bardzo biedni, nie stać ich na transport do innej placówki. Jestem w tej chwili bez pracy, mam na utrzymaniu sześcioro dzieci, razem z żoną jest nas osiem osób. Codzienność to ogromny ciężar, szczególnie przy obecnej drożyźnie. Mam nadzieję, że organizacja będzie tu dalej pomagać – mówi Galal Ali Saif Mohammed, jeden z pacjentów przychodni w Fath.

Reklama
Reklama

Wszechstronne wsparcie

Ośrodek w Fath to największa poliklinika w okolicy. Został splądrowany w trakcie konfliktu w 2014, rok później wznowił działanie, a od tego roku bierze udział w projekcie Caritas Polska. Świadczy takie usługi, jak pozostałe placówki wspierane w ramach projektu: zapewnia szczepienia, konsultacje lekarskie, badania laboratoryjne, wydawanie bezpłatnych leków, opiekę ginekologiczno-położniczą, a dodatkowo także leczenie stomatologiczne. W przyszłości chcielibyśmy jeszcze kupić aparat do badań EKG, ponieważ część lekarzy bardzo go potrzebuje do wystawienia poprawnej diagnozy – planuje Halah Ibrahim Mohammed.

Od początku realizacji projektu w Jemenie, Caritas Polska pomogła już 10 poradniom. Formy wsparcia to: dofinansowanie wynagrodzenia personelu medycznego, zakup leków i środków higienicznych, odczynników do laboratoriów, rewitalizacja i naprawa infrastruktury (przed poradniami: płoty, place, bramy; w budynkach: remonty i wyposażenie gabinetów medycznych, laboratoriów), zakup środków ochrony przeciw COVID-19.

Plany na przyszłość

Dodatkowo finansujemy położne środowiskowe i prowadzimy kampanie uświadamiające dotyczące zdrowia i higieny – informuje Tomasz Kania. – W kolejnym roku prawdopodobnie obejmiemy wsparciem dziewięć ośrodków zdrowia, przybędą więc cztery placówki. Planujemy też działania w obozie dla uchodźców i chcemy założyć specjalne integracyjne centra dla kobiet. Będzie można w nich uzyskać różnego rodzaju wsparcie, uczestniczyć w warsztatach. Ma to być przestrzeń do wspólnego, bezpiecznego spędzania czasu, także z dziećmi – zdradza najbliższe plany szef misji Caritas Polska w Jemenie.

Reklama
fot. materiały prasowe / Caritas

Udzielanie pomocy jemeńskim ośrodkom zdrowia i dalszy rozwój projektu są możliwe dzięki wpłatom polskich darczyńców. Caritas Polska apeluje o wsparcie swoich działań w Jemenie – kraju, gdzie warunki życia są skrajnie trudne, a wielu ludzi bez pomocy z zewnątrz będzie pozbawionych dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej.

Co możesz zrobić?

  • Dokonać wpłaty na stronie caritas.pl/jemen
  • Wpłacić dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem JEMEN
  • Wysyłać SMS pod numer 72052 o treści JEMEN (koszt 2,46 zł z VAT)

mat. prasowe / Caritas

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę