Kijów utrzymany. Trudna sytuacja w kilku miastach. Podsumowanie nocy walk

Co wydarzyło się na Ukrainie w nocy z wtorku na środę? Podsumowujemy.

Ulice Charkowa 2 marca 2022 | Fot. IgorGirkin/Twitter

W tym artykule znajdziesz:

  • Jak wygląda sytuacja w Kijowie?
  • Atak na szpital wojskowy w Charkowie
  • Aktualna mapa prezentująca działania wojenne na Ukrainie
  • Orędzie prezydenta USA: „Jeśli Rosja zdobędzie teren, to zapłaci ogromną cenę”
  • Przewodniczący Episkopatu Polski w orędziu: „Nie będzie pokoju w naszej części świata, dopóki Rosja nie powróci do Chrystusa”

Jak wygląda sytuacja w Kijowie?

Według raportu ukraińskiej armii, rosyjskie wojsko próbuje kontynuować ofensywę wzdłuż granicy Horenicz, Hostomela i Demidowa w kierunku Kijowa, aby zablokować stolicę od strony północnej i północno-zachodniej.

Atak na szpital wojskowy w Charkowie

Siły ukraińskie odparły atak na szpital wojskowy w Charkowie – poinformowała w środę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), dodając, że nie potwierdziły się doniesienia o wysadzeniu rosyjskiego desantu. Dowódca policji obwodu charkowskiego Wołodymyr Tymoszko powiedział portalowi Suspilne, że wokół szpitala trwały w nocy walki, ale nie ma strat wśród ukraińskich żołnierzy.

Od rana trwa ostrzeliwanie ulic Charkowa.

Reklama
Reklama

Miasto Trościaniec w obwodzie sumskim zajęte przez Rosjan

„W mieście zniszczone są prawie wszystkie linie energetyczne, wszystkie drogi są uszkodzone. Rosjanie chodzą od domu do domu, wyprowadzają ludzi z piwnic, zmuszają ich do siedzenia w nocy na ulicy” – napisał szef Obwodowej Administracji Państwowej Dmytro Żywycki.

128 rannych w szpitalach Mariupola

128 rannych jest w szpitalach Mariupola w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na komunikat zamieszczony w nocy na Telegramie przez mera miasta Wadyma Bojczenkę. Wśród rannych są osoby z ciężkimi obrażeniami. „Lekarze już nie wracają do domów, walczą o życie mieszkańców” – przekazał mer.

Reklama

Aktualna mapa prezentująca działania wojenne na Ukrainie

Środowy raport ukraińskiej armii:

„W strefie czarnomorskiej przeciwnik rozmieścił grupę morską i kontynuuje przygotowania do morskiej operacji desantowej. Wróg podstępnie kontynuuje ataki rakietowe i bombowe na infrastrukturę krytyczną, bez powodzenia próbuje posuwać się naprzód. Morale wroga i jego wola zwycięstwa gwałtownie spada ze względu na stałą obronę naszych wojsk”.

W kierunku Doniecka, bez powodzenia, agresor skupił się na zablokowaniu miasta Mariupol – podaje dalej armia Ukrainy. Wojsko podaje też, że nieprzyjaciel kontynuuje działania ofensywne z rejonów Chersonia i Mikołajowa.

Orędzie prezydenta USA: „Jeśli Rosja zdobędzie teren, to zapłaci ogromną cenę”

Sześć dni temu Putin chciał naruszyć podstawy wolnego świata, myśląc, że będzie w stanie nagiąć go do swoich wyobrażeń. Przeliczył się. Myślał, że będzie robił, co chce, a świat mu na to pozwoli. Zamiast tego natknął się na mur sił, którego się nie spodziewał. Natknął się na samych Ukraińców. Odwaga Ukraińców jest inspiracją dla całego świata — powiedział Biden. Jak dodał, Ukraińcy „zainspirowali świat swym oporem”.

Nasze siły nie będą angażować się w konflikt w Ukrainie — podkreślił ponownie Biden. — USA i nasi sojusznicy będą bronić terytorium, które należy do NATO. Zmobilizowaliśmy amerykańskie siły lądowe, eskadry lotnicze i okręty, aby chronić kraje NATO, w tym Polskę, Rumunię, Łotwę, Litwę i Estonię. Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy będą bronić każdego centymetra terytorium — mówił Biden.

Przewodniczący Episkopatu w orędziu: „Nie będzie pokoju w naszej części świata, dopóki Rosja nie powróci do Chrystusa”

Przewodniczący Episkopatu w orędziu na Środę Popielcową 2022 roku w czasie wojny w Ukrainie wygłoszonym 1 marca br. przyznał, że po raz kolejny Wielki Post będzie bardzo trudny. Po tym jak w ostatnich latach mierzyliśmy się z pandemią, która przyniosła śmierć kilku milionom ludzi na całym świecie, od tygodnia jesteśmy świadkami innego dramatu ‒ zmasowanej rosyjskiej agresji militarnej na suwerenny kraj – Ukrainę – powiedział.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że cierpienie Ukraińców wyzwoliło w Polakach ogromne pokłady dobra. „Jesteśmy przecież świadkami ujmującej gościnności naszych rodaków poruszonych nieszczęściem sąsiadów” – podkreślił. Podziękował wszystkim tym, którzy włączyli się w konkretną pomoc uchodźcom. „Dziękuję za każde dobre słowo i najmniejsze gesty życzliwości, kierowane do naszych cierpiących Braci i Sióstr. Otoczmy ich modlitwą, okażmy serdeczność, pomóżmy znaleźć pracę” – zaapelował.

Przypomniał, że w Środę Popielcową kontynuowana będzie zbiórka ofiar, które za pośrednictwem Caritas Polska zostaną przeznaczone na doraźną oraz długofalową pomoc uchodźcom wojennym. „Ponadto, w tej wyjątkowo trudnej sytuacji przyjmijmy uciekinierów w naszych domach, parafiach i wspólnotach zakonnych. Nasi Siostry i Bracia Ukraińcy potrzebują dalszych gestów ludzkiej solidarności i dobroci” – wezwał abp Gądecki.

Na zakończenie wezwał wiernych do modlitwy za Rosję. „Nie będzie pokoju w naszej części świata, dopóki Rosja nie powróci do Chrystusa. Marzymy o tym, aby pewnego dnia doszło do przebaczenia i pojednania między wszystkimi narodami Europy Środkowej i Wschodniej. Abyśmy mogli żyć nie tylko w pokoju, ale także w przyjaźni” – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

onet.pl,KAI,zś/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę