Ukraina przygotowuje się do zawierzenia. Mimo bombardowań, syren i godziny policyjnej

Ukraina przygotowuje się do zawierzenia, które przeżyje w łączności z papieżem Franciszkiem. "Jeśli wszystko pójdzie dobrze, jeśli nie będzie alarmów i jeśli sytuacja na to pozwoli” – powiedział agencji SIR nuncjusz apostolski, arcybiskup Visvaldas Kulbokas.

fot.wizz/cathopic.com

Tutaj na Ukrainie każdy biskup, każda diecezja została poinformowana i nie ma wątpliwości, że na ile to możliwe, wszyscy biskupi i wszyscy kapłani będą to intensywnie przeżywać – powiedział papieski przedstawiciel w Kijowie.

Jak przypomniał, w wielu regionach obowiązuje godzina policyjna, która zazwyczaj zaczyna się o 19:00. Dlaczego nie wszyscy przeżyją ten moment w tym samym czasie, co w Rzymie. W stolicy Ukrainy akt zawierzenia zostanie dokonany w katedrze św. Aleksandra, z udziałem biskupa Vitalija Krywickiego i nuncjusza, arcybiskupa Visvaldasa Kulbokasa na zakończenie mszy św. około godz. 18.00, czasu miejscowego.

Następnie wszyscy wrócą do swoich domów i znów będziemy przeżywać akt konsekracji za papieżem Franciszkiem w perspektywie światowej, tak długo, jak pozwoli na to sytuacja – powiedział papieski dyplomata.

Reklama
Reklama

Nuncjusz powiedział agencji SIR, że duża grupa biskupów greckokatolickich przeżyje akt poświęcenia „fizycznie zgromadzona razem”, w miejscu, które na razie będzie anonimowe i ukryte.

„Naszym zadaniem jest duchowe zjednoczenie wszystkich cierpień ludzkości”

Abp Kulbokas zaznaczył, że osobiście przygotowując się do tej chwili myśląc o ludziach. którzy umierają i są ranni, w tym dzieciach, o osobach umierających z głodu, zimna, a także z pragnienia.

Ich modlitwa jest jeszcze większa i ważniejsza niż nasza. Naszym zadaniem jako duszpasterzy jest więc duchowe zjednoczenie wszystkich cierpień ludzkości, reprezentowanej przede wszystkim przez dzieci i najsłabszych, i ofiarowanie ich z pokorą Niepokalanemu Sercu Maryi, naszej Matki, oraz proszenie o Jej wstawiennictwo, aby nasze serca i serca całej ludzkości nawróciły się i abyśmy stali się prawdziwie ludźmi, prawdziwie braćmi. Niech Pan obdarzy nas pokojem – stwierdził nuncjusz na Ukrainie. Ten ból – dodał – przeżywamy razem z Matką Bożą i ona oczyszcza nas wszystkich, nie tylko tych, których wskazujemy jako brutalnych i agresorów, ale oczyszcza wszystkich, ponieważ wszyscy jesteśmy grzesznikami.

Reklama
Reklama

W ramach przygotowań do tego aktu poświęcenia biskupi ukraińscy obrządku łacińskiego poprosili swoje diecezje o przygotowanie nowenny – czuwania modlitewnego o zakończenie wojny i dar pokoju, które odbywało się przez dziewięć poprzednich dni. Do modlitwy przyłączą się także katolicy w Odessie. O godz. 17.00 (czasu lokalnego) w katedrze odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 18.00. Następnie biskup Stanisław Szyrokoradiuk odprawi Mszę św. a po niej nastąpi akt poświęcenia w łączności z papieżem i w obecności wszystkich księży z Odessy, którzy dotrą do katedry.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę