Nasze projekty

Trzech filipińskich księży wydalonych z kapłaństwa za aspiracje polityczne. „To smutne wydarzenie”

Trzech księży katolickich na Filipinach zaciągnęło karę suspensy po tym, jak zadeklarowali zamiar ubiegania się o urzędy publiczne w przyszłorocznych wyborach - poinformowała Konferencja Episkopatu Filipin.

fot. Mariana C. / Cathopic

Ks. Noli Alparce z diecezji Sorsogon, ks. Emergon Luego z diecezji Tagum i ks. Granwell Pitapit z diecezji Libmanan otrzymali dekrety od swoich biskupów z informacją o nałożeniu na nich suspensy.

To smutne wydarzenie – powiedział bp Jose Rojas z diecezji Libmanan, odnosząc się do decyzji ks. Pitatpita, który zdecydował się wejść do polityki. Zaznaczył, że kapłan „zdecydował się zrezygnować z posługi kapłańskiej z powodów osobistych”, dlatego nie reprezentuje już Kościoła katolickiego ani diecezji, ale nadal obowiązuje go celibat.

Jeden z księży ubiega się o stanowisko burmistrza

Księża zostali pozbawieni również swoich funkcji w różnych stowarzyszeniach kościelnych – każdy z nich kierował do tej pory biurami pomocy humanitarnej Caritas w swojej diecezji.

Reklama

Ks. Alparce zgłosił swoją kandydaturę do ubiegania się o miejsce w radzie gminy w prowincji Albay. Ks. Luego stwierdził, że porzucił kapłaństwo, aby ubiegać się o stanowisko burmistrza w Mabini, mieście w prowincji Davao.

Duchowni nie mogą sprawować urzędów publicznych

Kodeks Prawa Kanonicznego zawiera bezwzględny zakaz sprawowania przez duchownych urzędów publicznych, z którymi łączy się udział w wykonywaniu władzy świeckiej (kan. 285 §3 KPK), zakaz takiego uczestnictwa w stowarzyszeniach, które pozostają w kolizji z obowiązkami duchownych (kan. 278 §3 KPK) oraz względny zakaz czynnego udziału w partiach politycznych albo w kierowaniu związkami zawodowymi (kan. 287 §2 KPK).

Wszelkie ograniczenia dotyczące działalności publicznej duchownych można rozpatrywać wyłącznie na gruncie prawa kanonicznego.

Reklama

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę