Nasze projekty

Trwa dochodzenie w sprawie ks. Rupnika

Jak podało watykańskie biuro prasowe, w ostatnich miesiącach Dykasteria Nauki Wiary skontaktowała się z zaangażowanymi w tę sprawę instytucjami. Poszerzono też zakres dochodzenia. Obecnie trwają badania pozyskanej dokumentacji.

fot. piacenzadiocesitv/youtube.com (print screen)

Dykasteria Nauki Wiary nadal prowadzi dochodzenie w sprawie ks. Marka Rupnika, byłego jezuity i znanego mozaikarza, któremu zarzuca się psychiczne i seksualne wykorzystywanie dorosłych kobiet, w tym zakonnic. Dziś w Rzymie odbyła się konferencja prasowa dwóch ofiar słoweńskiego kapłana.

Sprawę ks. Rupnika skierował do dykasterii Papież Franciszek 27 października ubiegłego roku. Decyzja ta została podjęta w następstwie raportów przesłanych Papieżowi we wrześniu przez Papieską Komisję ds. Ochrony Nieletnich, w której wskazano na „poważne problemy” w prowadzeniu tej sprawy i na „brak bliskości z ofiarami”.

Dziś rano w siedzibie Krajowej Federacji Prasy Włoskiej (FNSI) w Rzymie odbyła się konferencja prasowa dwóch byłych zakonnic ze Wspólnoty Loyola, Glorii Branciani i Mirjam Kovac. Opowiedziały one o „fizycznym, psychicznym i seksualnym wykorzystywaniu” ze strony ks. Rupnika, którego doświadczyły osobiście lub o którym dowiedziały się, gdy były bardzo młode. Zapewniły, że nie chodzi im o osobistą zemstę, lecz o ustalenie prawdy i uczynienie zadość sprawiedliwości.

Reklama

Vatican News PL/KAI

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę