Szósty dzień walk na Ukrainie [PODSUMOWANIE]

Wtorek okazał się trudnym dniem dla Ukrainy - ostrzelano miasta, m.in. Charków, Borodziankę, Kijów czy Cheresoń. Syreny wciąż ostrzegają w wielu miastach tego kraju. Prezentujemy podsumowanie kolejnego dnia walk.

fot. Nexta/Twitter.com

W tym artykule znajdziesz:

  • Zmasowany ostrzał na ukraińskie miasta
  • Przemówienie Wołodymyra Zełenskiego w Parlamencie Europejskim
  • Parlament Europejski przyjął wniosek Ukrainy o wstąpieniu do UE
  • Kolejna runda rozmów Ukrainy z Rosją w środę?
  • Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego
  • Prosto z Ukrainy: Historie i relacje z ostrzeliwanych miast
  • Środa 2 marca dniem modlitwy i postu w intencji pokoju oraz zbiórka w polskich kościołach

Podsumowanie najważniejszych wiadomości z Ukrainy (stan na godz. 18:30)

Zmasowany ostrzał na ukraińskie miasta

Charków

Co najmniej 10 osób zginęło, a ponad 35 zostało rannych we wtorkowych rosyjskich ostrzałach Charkowa na wschodzie Ukrainy – poinformował doradca w ukraińskim MSW Anton Heraszczenko. Jak przekazał, na główny plac miasta spadła rakieta Kalibr. Po tym jak na miejsce przyjechali po kilku minutach ratownicy, doszło do powtórnego ataku taką samą rakietą, tym razem w budynek.

Reklama
Reklama

Rosyjska bomba trafiła tam również w budynek kurii.

Reklama
Reklama

Po godz. 18 nad Charkowem ponownie rozpoczął się ostrzał.

Reklama

Borodzianka

Kijów

Rosyjskie wojska zaatakowały dziś po południu wieżę telewizyjną znajdującą się w Kijowie. Wróg atakuje stolicę! Według wstępnych informacji wieża telewizyjna w Kijowie została uszkodzona przez dwie rakiety. Podstacja transformatorowa, która dostarcza energię elektryczną do wieży telewizyjnej, a także sprzęt na samej wieży telewizyjnej są uszkodzone – przekazał mer Kijowa Witalij Kliczko. Jak przekazała państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych Ukrainy zginęło 5 osób, a 5 odniosło rany.

Kanały zostaną tymczasowo wyłączone. W niedalekiej przyszłości zasilanie awaryjne zostanie włączone w celu przywrócenia kanałów. Możesz teraz śledzić stacje radiowe” – taki komunikat wystosowano do Ukraińców mieszkających w Kijowie.

Cheresoń

Cztery osoby zostały ranne wskutek wrogich rosyjskich ostrzałów w mieście Chersoń na południu Ukrainy – poinformowała we wtorek państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych. Pociski trafiły w dwa wielopiętrowe bloki mieszkalne.

Zełenski w PE: „Ukraina już udowodniła, że jest na równi z wami”

Dziś miało miejsce także szczególne wydarzenie. W Parlamencie Europejskim za pośrednictwem połączenia online z Kijowa przemawiał prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Podczas kilkuminutowego wystąpienia zwrócił się bezpośrednio do europarlamentarzystów o wsparcie Ukrainy i przyjęcie jej do Unii Europejskiej.

Ukraina już udowodniła, że jest mocna, że jest na równi z wami. Teraz wy udowodnijcie, że w istocie jesteście Europejczykami. Wtedy życie zwycięży śmierć, a światło zwycięży ciemność. Chwała Ukrainie – mówił.

Po przemówieniu prezydenta Ukrainy na sali rozbrzmiały oklaski.

Wniosek Ukrainy o wstąpieniu do UE przyjęty przez Parlament Europejski

We wtorek Parlament Europejski przyjął także wniosek Ukrainy o przystąpieniu do UE i rozpoczął procedurę rekrutacyjną, która może zakończyć się wstąpieniem tego kraju Unii Europejskiej. Uznajemy europejską perspektywę Ukrainy. Jak wyraźnie stwierdza nasza rezolucja, z zadowoleniem przyjmujemy, panie prezydencie (Zełenski), wniosek Ukrainy o status kandydata i będziemy pracować nad tym celem. Musimy wspólnie stawić czoło przyszłości  – mówiła podczas sesji przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

Kolejna runda rozmów Ukrainy z Rosją w środę?

Z nieoficjalnych informacji jakie pojawiły się dziś w sieci wynika, że być może już jutro przedstawiciele Ukrainy ponownie zasiądą do rozmów z przedstawicielami Rosji.

Jeden z portali internetowych, powołując się na źródła w dyplomacji ukraińskiej podał, że Rosja podczas pierwszej tury rozmów domagała m.in., by Ukraina miała w przyszłości status neutralny oraz aby uznała „republiki ludowe” w Donbasie w graniach obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodniej Ukrainie.

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego

Po spotkaniu Mateusza Morawieckiego z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen odbyła się konferencja prasowa polskiego premiera. Z każdą minutą ta wojna staje się coraz straszniejsza – stwierdził Morawiecki.  Najważniejsze jest to, żeby dzisiaj spowodować, żeby Ukraina obroniła swoją suwerenność. Polska, która wspiera Ukrainę (…) ma pełną świadomość tego, że Ukraina staje w obronie wolności i europejskich wartości.

Rosyjskie rakiety przyczyniają się do zabójstwa kobiet i dzieci – powiedział Mateusz Morawiecki. Jednocześnie podziękował Polakom za ogrom pomocy dla wszystkich Ukraińców, którzy znaleźli się w naszym kraju.

Prosto z Ukrainy: Historie i relacje z ostrzeliwanych miast

Publikujemy poruszające wypowiedzi pracującej w Polsce od kilku lat Neonili Samchyk oraz jej synów Dimy i Bogdana, którzy mimo protestów matki, po informacji o wojnie wyjechali z Polski i udali się do służb terytorialnych na Ukrainę:

„Zabijają mieszkańców Mariupola – kobiety, dzieci i starców, nazywając to wszystko wojną wyzwoleńczą. (…) Jesteśmy odłączeni od ciepła. Ale wiemy, co robić” – pisze w orędziu Mer (burmistrz – przyp. red.) Mariupola Wadim Bojczenko:

„Błagamy, wszystkich, od których coś zależy, by działali dzisiaj. Aby zrobili to, co potrzebne i nie odkładali tego na jutro. Dla niektórych ludzi jutro, będzie za późno” – apeluje Witalij Krywycki, biskup Diecezji Kijowsko-Żytomierskiej, który przebywa obecnie w Kijowie.

Na zewnątrz znowu syreny alarmowe, tymczasem w Cerkwi kobiety przygotowują siatki maskujące dla żołnierzy w Charkowie:

Środa Popielcowa szczególnym dniem wsparcia Ukrainy

Tegoroczny Wielki Post będzie czasem modlitwy, postu i jałmużny dla Ukrainy. O takie rozpoczęcie tego czasu i przeżycie Środy Popielcowej poprosił także papież FranciszekZachęcam wszystkich, aby najbliższa środa 2 marca, Środa Popielcowa, była dniem postu w intencji pokoju. Zachęcam szczególnie osoby wierzące, aby tego dnia intensywnie poświęciły się modlitwie i postowi. Niech Królowa Pokoju zachowa świat od szaleństwa wojny!

W Środę Popielcową odbędą się także zbiórki w kościołach na rzecz potrzebujących Ukraińców przeprowadzone przez Caritas Polska.

onet.pl,poinformowani.pl,pa,zś/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę