Siedem milionów gości na kanonizacji dwóch Papieży

Władze Rzymu spodziewają się, że na zaplanowaną na 27 kwietnia kanonizację papieży Jana XXIII i Jana Pawła II może przybyć do Wiecznego Miasta nawet siedem milionów ludzi z całego świata. Poinformował o tym stołeczny dziennik „La Repubblica”, powołując się na sztab planowania władz miejskich i dodając, że jeszcze niedawno wymieniano liczbę o dwa miliony niższą.

Jednocześnie gazeta zwraca uwagę, że 85 proc. stołecznych hoteli ma już zarezerwowane miejsca. Wielkim zainteresowaniem cieszą się też schroniska młodzieżowe na obrzeżach miasta.

Aby umożliwić jak największej liczbie osób udział w uroczystościach kanonizacyjnych, na tzw. Forach Cesarskich (Fora Imperialia), a także na Piazza del Popolo i na placu przed bazyliką Matki Boskiej Większej zostaną ustawione wielkie ekrany. Na samym Placu św. Piotra zmieści się sto tysięcy osób, a znacznie więcej wypełni sąsiadujący z nim Plac Piusa XII i prowadzącą do Watykanu rozległą Via Della Conciliazione. Wszyscy chętni będą wpuszczani na te miejsca bez biletów.

Według władz stolicy Włoch, tylko z Polski ma przybyć ok. 300 tys. osób. Liczne grupy pielgrzymów przyjadą też z włoskiej prowincji Bergamo, skąd pochodził Jan XXIII (1958-63). Dla każdej z tych grup zarezerwowanych będzie na Placu św. Piotra pięć tysięcy miejsc.

Reklama

Władze przewidują, że część gości może przyjechać do Wiecznego Miasta już na Wielkanoc, a więc na tydzień przed kanonizacją. Oznacza to, że w uroczystościach liturgicznych Wielkiego Tygodnia, a zwłaszcza w tradycyjnej Drodze Krzyżowej z papieżem Franciszkiem w Koloseum 18 kwietnia może uczestniczyć o wiele więcej osób niż zazwyczaj. W przeddzień kanonizacji w godzinach wieczornych wiele kościołów Rzymu będzie otwartych do późnych godzin, umożliwiając wiernym modlitwę i skorzystanie z sakramentów.


ts (KAI) / Rzym

Przeczytaj również

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę